03 září 2010

3.9. Pracovní trh v USA se opět v srpnu zhoršil

Mads Kofoed, stratég trhů, Saxo Bank

Dnes bude zveřejněna nejdůležitější z měsíčních zpráv, zpráva o zaměstnanosti v USA. Jsme pod konsensem ohledně nonfarm payrolls (a soukromých payrolls).

S&P 500 směřuje k úrovni 1100, jak jsme uvedli včera, a se silným číslem u Nonfarm Payrolls očekáváme test 1130. Měkké číslo způsobí, že se trhy vrátí zpět a budou během krátké doby testovat úrovně 1060.

Co se děje?
Dnes budou zveřejněny Nonfarm payrolls a míra nezaměstnanosti a očekáváme většinou nezajímavou zprávu, když payrolls poklesnou na 125,000 a míra nezaměstnanosti stoupne na 9.6%. Pozitivní jsou naše očekávání pozitivního údaje pro důležitý soukromý sektor ve výši 5,000.

ISM nevýrobní (non-manufacturing) bude dnes také zveřejněn, i když je možné, že se ztratí v reakci na nonfarm. Nicméně očekáváme, že sektor služeb bude následovat výrobní sektor a bude růst v srpnu rychlejším tempem ve srovnání s červencem. Očekáváme 55.2.

SITUACE NA TRHU
Dnes je den zveřejnění nonfarm, což znamená, že vše ostatní je odsunuto na vedlejší kolej, když trh zaměřuje svoji pozornost na jednu věc, kterou je zpráva z pracovního trhu USA .

Ohledně zprávy jsme dost medvědí ve vztahu ke konsensu a obáváme se, že zpráva ukáže pouze náznak toho, co přijde. Očekává se, že payrolls soukromého sektoru budou dne jediným pozitivem, to však pouze proto, že vše ostatní je horší. 5,000 očekávaných pracovních míst v soukromém sektoru není nijak působivé, když minimum u HDP bylo dosaženo více než před rokem. Potřebujeme dalších více než 100,000 pracovních míst, aby se pouze sledoval populační růst, v současnosti se však této hodnotě nijak neblížíme.

Sčítání lidu v roce 2010, které je hlavním sčítáním obyvatel USA na deset let, zkreslí celkové číslo nonfarm payrolls, proto místo toho sledujeme private payrolls. Očekáváme čistou ztrátu pracovních míst 115,000 ze samotných dočasných čísel sčítání nyní a očekáváme další čistou ztrátu 15,000 pracovních míst ve vládním sektoru, bez zaměstnanců najatých pro sčítání. Tak se dostáváme na celkově -125,000, když zvažujeme naše očekávání 5,000 pro soukromé payrolls.

Očekává se, že míra nezaměstnanosti mírně poroste na 9.6% z 9.5% a jedíným důvodem, proč není vyšší, je to, že lidé opouštějí pracovní trh. Bez trendu dolů v poslední době v míře účasti, by míra nezaměstnanosti nyní byla nad 10%.

Dnes bude také zveřejněn index ISM nevýrobní (non-manufacturing), ale jeho význam je menší než obvykle; je těžké nesoustřeďovat se na zprávu o zaměstnanosti. Zpráva ISM non-manufacturing však obsahuje různá zajímavá data o největší části ekonomiky USA. Zpráva ISM non-manufacturing včak pokrývá zhruba devět desetin celé ekonomiky. Očekáváme, že zpráva ukáže, že sektor služeb v červenci rostl rychlejším tempem ve srovnání s červencem (54.3). Očekáváme hodnotu 55.2.

Tovární objednávky (0.1% MoM) rostly pomaleji než náš odhad (0.3%) a konsensus (0.2%) očekávaný hlavně kvůli objednávkám netrvanlivého zboží. Objednávky trvanlivého zboží byly nyní revidovány mírně výše na 0.4% MoM, zatímco objednávky netrvanlivého zboží se držely na stejné úrovni.

Na trhu opcí EURUSD byly nabízeny hlavně vols, ale front end drží do dnešního zveřejnění NFP a zpráv SNB a FOMC v následujících týdnech. Z dlouhodobějšího hlediska se trh opcí stále zaměřuje na nižší pár EURUSD, ale neexistuje žádný jasný signál pro krátkodobý horizont.

Ohledně USDJPY je zájem na makléřském trhu nakupovat front end opce nahoru, zatímco jsou vols obecně nadále nabízeny. Může jít o signál, že zde spot dosáhl dna, ale samozřejmě NFP jsiu zde nepředvídatelnou záležitostí.

0 komentářů: