11 února 2011

Equity Kickoff: Egypt a Čína brzdí chuť k riziku

www.saxobank.cz
Peter Garnry, Equity Strategist
Evropské akcie otevřou v pátek na nižších úrovních, protože asijské tituly napříč spektrem oslabovaly – jedná se o první týdenní pokles za tři týdny, který je vyvolán negativním sentimentem v důsledku odmítnutí egyptského prezidenta podat demisi.
Zprávy o tom, že Mubarak odmítl do příštích voleb rezignovat, a obavy z inflace v Číně způsobily vybírání zisků, které se promítlo do cca 0,5% poklesu na asijských burzách, a tak mírně dolů zamířily před otevřením i britské futures. Máme zprávy o tom, že Čína zvýšila některým bankám požadavky na povinné rezervy. Situace v Egyptě vyvolala růst ropných futures o 1,2 % a tento fakt naznačuje obavy o plynulost dodávek ropy v budoucnu. Evropští investoři se také soustředí na Portugalsko, protože Evropská centrální banka intervenovala na dluhopisových trzích eurozóny nákupem portugalských dluhopisů poté, co se růst výnosů a cen CDS nezastavil. Portugalští politici přišli se svým obvyklým obviněním, že za situaci mohou spekulace proti euru. Tato výmluva však má zakrýt podstatu problému, a to schodek rozpočtu, který ohrožuje platební schopnost země.
Před otevřením evropského akciového trhu byly zveřejněny hospodářské výsledky několika společností.
Společnost L’Oreal oznámila čistý zisk za fiskální rok 2010 ve výši 2,24 mld. EUR oproti analytiky odhadovaným 2,27 mld. EUR. Podle některých analytiků jsou tato čísla určitým zklamáním a UBS a Deutsche Bank jí snížila doporučení. L’Oreal očekává v roce 2011 nárůst kosmetického trhu o 3-4 %.
Americký koncern Kraft Foods zveřejnil provozní EPS za čtvrté čtvrtletí v hodnotě 46 centů za akcii tak, jak se čekalo. Management společnosti se nechal slyšet, že inflace cen vstupů je silná a kupní síla spotřebitelů je stále oslabená. Kraft Foods podle minulých odhadů očekává v roce 2011 růst provozního EPS o 11-13 %. Koncern následuje příkladu mnoha ostatních společností nabízejících spotřební zboží a nepřetržitě zvyšuje ceny, aby vyrovnal stoupající ceny vstupů.
Australský Newcrest Mining, největší producent zlata v zemi, zveřejnil čistý příjem za první pololetí ve výši 437,8 mil. AUD v porovnání s odhadovou hodnotou 457 mil. AUD a generální ředitel Ian Smith neočekávaně rezignoval na svůj post. V hongkongském obchodování se akcie společnosti propadly o 3,7 %.
DBS, největší banka v jihovýchodní Asii, oznámila čistý zisk za čtvrté čtvrtletí ve výši 678 mil. SGD oproti očekávaným 669 mil. SGD poté, co její poměr ztrátových úvěrů klesl z 2,9 % na 1,9 % a zisk z obchodování se ve srovnání s loňským rokem ztrojnásobil. V singapurském obchodování klesly akcie společnosti o 1,6 %.

0 komentářů: