09 února 2011

Macro Kickoff: Na pořadu dne obchodní bilance Německa a Velké Británie

www.saxobank.cz
Mads Koefoed, Macro Strategist, Saxo Bank
Již třetí den je na špici makroekonomického kalendáře Německo, které ve středu zveřejní data o své obchodní bilanci. Dnes se taktéž dočkáme údajů z Velké Británie. Pozornost si dnes zaslouží i hospodářské výsledky společností Peugoet, Sanofi-Aventis, Statoil, Vestas, Coca-Cola a Cisco.
Poklesne trochu přebytek obchodní bilance Německa?
Oproti předchozímu měsíci může přebytek obchodní bilance za prosinec kvůli posilování eura a růstu cen ropy poněkud poklesnout. Analytici shodně předpovídají mírný pokles přebytku z 12,9 mld. EUR za listopad na 12 mld. EUR za prosinec. Ceny ropy v poslední době rostly a přírůstek za prosinec činil 5,1 %. Nicméně euro může zapůsobit opačným směrem, protože přepočteno podle objemu obchodu vykázalo pokles o 2,4 %. Aktuální oživení v Německu je nyní terčem jisté kritiky, protože jeho růst tažený exportem údajně ještě zhoršuje situaci ekonomik jižní Evropy, většina z nichž má (velký) schodek běžného účtu obchodní bilance. Tyto země by si však raději měly hledět svých domácích ekonomik a snižovat cenovou hladinu i mzdy, aby tak zvýšily vlastní konkurenceschopnost.
Schodek obchodní bilance Velké Británie se zúží?
V prosinci Velká Británie čile nakupovala zboží a služby od ostatních zemí přesně tak, jak se všeobecně čekalo, přičemž očekávaný odhad schodku obchodní bilance dosahuje výše 4 mld. GBP. Pokud se očekávání naplní, bude o něco menší než listopadový deficit 4,12 mld. GBP, přesto by to znamenalo 3,7% (tj. 156 mil. GBP) mezičtvrtletní růst deficitu ve čtvrtém čtvrtletí 2010. Existuje však možnost, že nám prosincový schodek obchodní bilance vzhledem k rostoucím cenám ropy, které pokračovaly ve svém vzestupném trendu i v prosinci, přichystá překvapení a klesne. Jak už jsme zmínili výše, ropa v posledním měsíci loňského roku vzrostla o 5,1 %, přesto GBP podobně jako EUR zaznamenala oproti koši měn nejvýznamnějších obchodních partnerů pokles, jakkoli pouze o 0,3 %.

0 komentářů: