28 února 2011

Equity Kickoff: Ropa o něco níž, akcie o něco výš

http://www.saxobank.cz/
Kaddáfí ztrácí kontrolu nad Libyí, cena ropy začíná mírně klesat a evropské akciové trhy otevřou na vyšších úrovních. Trhu dnes budou udávat směr hospodářské výsledky HSBC (08:15 hod. GMT) a index spotřebitelských cen eurozóny (10:00 hod. GMT).


Zprávy o tom, že Kaddáfí postupně ztrácí kontrolu nad Libyí zcela jistě pomohou evropským akciovým trhům, protože zajistí další mírný pokles cen ropy. Nicméně jak jsme již na tomto blogu psali, tento scénář založený na cenách ropách bude podle nás aktuální ještě měsíc nebo dva a ceny se mohou snadno vrátit k původnímu vývoji. V každém případě se momentální nálada na trhu patrně odvíjí od cen ropy, které zcela závisí na vnímání bezpečnosti dodávek této suroviny.

Britská megabanka HSBC zveřejní dnes ráno v 8:15 hod. GMT své hospodářské výsledky a tento údaj si zaslouží vaši pozornost. Značná část zisku této banky pochází z Asie a na rozdíl od mnoha jiných bank nemusela HSBC během krize odepisovat pohledávky kvůli platební neschopnosti dlužníků. Očekává se, že EPS za celý rok 2010 skončí oproti 0,408 GBP v roce 2009 na 0,783 GBP – což představuje téměř dvojnásobné zvýšení. V této souvislosti stojí za zmínku tržby, které dle očekávání poklesnou ze 78,631 mld. GBP v roce 2009 na 68,612 mld. GBP za rok 2010, z čehož je jasně zřejmé působivé zvýšení marží. Pokud se tak skutečně stane, bude to mít pozitivní dopad na akcie evropských bank – soustřeďme se tedy na další velké banky jako Barclays, Deutsche Bank a BNP Paribas.

K diskusi o inflaci, která nyní na trzích probíhá, dnes přispěje zveřejnění indexu spotřebitelských cen v eurozóně v 10:00 hod. GMT. Celková inflace na meziroční bázi zůstane dle očekávání beze změn, zatímco na meziměsíční bázi by se měla zvýšit z -0,6 % na 0,6 %. Právě to samozřejmě vyvolalo očekávání, že Evropská centrální banka v průběhu letošního roku zvýší úrokové sazby. Nezapomínejme ovšem, že zvýšení úrokových sazeb je synonymem pro odstavení jihoevropských zemí, nebude-li natrvalo vyřešena problematika růstu jejich zadlužení.

0 komentářů: