28 února 2011

FX Update: Rizikový sentiment je v Asii mírně pozitivní

Během asijské seance jsme u měn zaznamenali zpočátku pokles, jelikož akciové trhy otevřely v červených číslech. Nálada se však ještě před obědem obrátila, když se šanghajský index dostal do černých čísel, čemuž pravděpodobně napomohly víkendové komentáře Warrena Buffeta.


Pokud jde o geopolitický vývoj o víkendu, po vlně pouličních protestů na svou funkci rezignoval tuniský premiér, v Libyi pokračuje evakuace zahraničních pracovníků, zatímco libyjský vůdce M. Kaddáfí odmítl nové sankce OSN a slíbil, že protestující porazí. Warren Buffet ve svém poselství akcionářům uvedl, že nejlepší dny USA jsou pravděpodobně před námi a že Američané by měli ignorovat hlasy těch, co vše odmítají a sýčkují (nás?).

Pokud jde o makrodata, neobjevilo se nic zajímavého, i když průmyslová výroba v Japonsku zaostala za očekáváním – +2,4 % m-m oproti očekávaným 4,0 %. Upozorňujeme, že ani lednové údaje o obchodní bilanci nesplnily očekávání, což potvrzuje, že měsíc leden je z hlediska růstu pomalý. Budeme muset počkat na příští měsíc a pak teprve uvidíme, zda se jedná jen o dočasnou novoroční kocovinu.

Obrátíme-li se do budoucnosti, pak nás dnes v Evropě čekají ceny dovozů v Německu, index cen výrobců, maloobchodní tržby a obchodní bilance ve Švédsku a také index spotřebitelských cen v eurozóně. V Severní Americe uzavřou tento obchodní měsíc údaje o kanadském HDP za prosinec a v USA pak osobní příjmy/spotřeba, chicagský index nákupních manažerů, rozjednané prodeje domů, index výrobní aktivity dallaského Fedu a vystoupení W. Dudleye a E. Rosengrena z Fedu. Začíná nám nový měsíc a tento týden je plný událostí a dat – ISM/index nákupních manažerů, zasedání RBA, vystoupení Bena Bernankeho a zpráva o zaměstnanosti v USA, abychom uvedli alespoň některé.

V pátek si dolar trochu odpočinul od týdenního výprodeje a pod tlak se pro změnu dostaly ostatní měny. GBP oslabila, protože HDP za čtvrté čtvrtletí bylo revidováno směrem dolů (mezičtvrtletně -0,6 % oproti -0,5 % a meziročně +1,5 % oproti +1,7 %) a také v důsledku převisu na základě předchozích bezútěšných údajů týkajících se důvěry spotřebitelů. EUR se s ohledem na probíhající volby v Irsku neobchodovalo o moc lépe. (Výsledek zveřejněný o víkendu splnil očekávání: vládní strana ve volbách neuspěla. Trhy se nyní v nejbližší budoucnosti zaměří na opětovné vyjednávání o záchranném programu finanční pomoci s EU/MMF.)

Zajišťovací toky na konci měsíce pravděpodobně ukazují na velkou poptávku po USD během pondělí. Ceny ropy si zachovaly stabilní úroveň, jelikož trhy uklidnilo prohlášení Saúdské Arábie, že bude schopna vyplnit mezery v dodávkách ropy způsobené nepokoji v Libyi. CAD následně předčil USD a USDCAD dosáhl tříletého minima pod úrovní 0,98.

Pokud jde o data z USA, pak byly zveřejněné údaje smíšené: HDP za čtvrté čtvrtletí bylo také revidováno směrem dolů na +2,8 % mezikvartálně (v ročním vyjádření) a osobní spotřeba byla revidována dolů, zatímco index spotřebitelské důvěry podle University of Michigan vzrostl z posledně uvedené úrovně 75,1 na tříleté maximum ve výši 77,5 a předčil odhady uvádějící 75,5. Wall Street zabránil dalšímu úpadku poté, co ceny ropy zlevnily, a poprvé za poslední čtyři dny si připsal zisk, přesto však týdenní obchodování zakončil níže. Index DJIA přidal 0,51 %, S&P 1,06 % a Nasdaq +1,58 %.

Přeji vám skvělý a úspěšný týden.

0 komentářů: