06 dubna 2011

Zvednou německé podnikové objednávky mlhu?

Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo Bank, http://www.saxobank.cz/
Evropské akciové trhy otevřou ve středu o něco málo výše poté, co Asie prožila smíšenou seanci a co čínská centrální banka zpřísnila měnovou politiku s cílem zchladit ekonomiku. Hlavní událostí, která dnes ovlivní chuť k riziku, budou německé podnikové objednávky.
Futures na index FTSE 100 jsou před zahájením obchodování na burze o 0,1 % výše. Ve Velké Británii nás čekají ceny domů Halifax za březen (7:00 GMT), u kterých se očekávaná meziroční změna ve výši -2,8 % ve srovnání s únorem nijak nezměnila, což ukazuje na to, že britský trh s bydlením zůstává nadále pod cenovým tlakem. Později budou zveřejněny údaje o britské průmyslové výrobě a produkci zpracovatelského sektoru za únor (8:30 GMT), u kterých se očekává mírné zpomalení růstu, který by ale i tak měl dosahovat slušných meziročních hodnot 4,3 % pro průmyslovou výrobu a 5,8 % pro produkci zpracovatelského sektoru.
Dnešní hlavní událostí budou německé podnikové objednávky za únor (10:00 GMT), u kterých se předpokládá meziměsíční nárůst o 0,5 % (17,4 % v meziročním srovnání). Je naprosto nezbytné, aby hnací motor Evropy zůstal v dobré kondici. Právě Německo drží Evropu pohromadě, protože financuje záchranné balíčky a zásadním způsobem přispívá k růstu evropské ekonomiky. Pokud německé výsledky překonají očekávání, mohly by do období, které je jinak pro investory ve znamení nejistoty, vnést jiskru optimismu.
Podle včerejšího zápisu ze zasedání FOMC panovaly mezi vedoucími představiteli Fedu minulý měsíc rozdílné názory ohledně toho, jak by měla vypadat politika Fedu po QE2, přičemž někteří představitelé vyjádřili přesvědčení, že ekonomika by se obešla i bez dalšího tištění peněz. V zápise se také uvádí, že žádný z členů nevidí důvod k ukončení nákupu vládních dluhopisů, a proto se Fed bude nadále držet stávající strategie snižování objemu nakupovaných dluhopisů za současného prodlužování jejich doby splatnosti.
Zatímco Fed „nesmírně pozorně“ sleduje vývoj inflace, ceny ropy typu Brent nyní koketují s hodnotami okolo 122 USD za barel, což je ale stále ještě pod rekordními cenovými úrovněmi z roku 2008. Pokud ale ceny ropy vyjádříme v jiných měnách, jako například GBP, maximum z roku 2008 už překročily. To je velmi zajímavé, protože naposledy, když byly ceny ropy na těchto úrovních, se globální růst ekonomiky zpomalil a společnosti měly problémy promítnout do cen své náklady na energie, které jim snižovaly ziskové marže.
Tato vysoká nejistota se odráží na futures na zlato, které včera ke konci amerického obchodování s akciemi dosáhly intradenního maxima na úrovni 1 456,90 USD. Investoři tedy stále nakupují zajištění pro případ katastrofy, i když všichni říkají, že vše se obrací k dobrému? Zřejmě to tak je, ale jako poukázal Marc Faber v televizní stanici CNBC, procentuální podíl zlata na celkovém objemu finančních aktiv je podstatně nižší, než tomu bylo v 70. a 80. letech, takže se investoři možná začínají vracet k normálu.

0 komentářů: