31 října 2011

31.10. Komodity zažily rally - bude růst pokračovat?

Ole Sloth Hansen, Komoditní stratég, Saxo Bank

Lídři v Evropě konečně (po dvou letech problémů) přišli s řešením, jak krizi ukončit nebo ji alespoň dostat pod kontrolu, což vedlo k obrovské rally na rizikových aktivech. Index S&P500 umazal celou letošní ztrátu a má se sebou nejlepší měsíc od roku 1974. Od svých minim se výrazně vzdálily také komodity, index Reuters Jeffries CRB přidal 5,5 procenta a od začátku roku se vrátil do zisku.

Otázkou zůstává, zda Evropa udělala dost pro to, aby se mezi investory vrátila důvěra, nebo zda po té, co se usadí prach, dojde trh opět k závěru, že pomyslná plechovka problémů se jen odkopla do vysoké trávy. Zatímco akcie letěly vzhůru, dluhopisové trhy klesly z pohledu 10 letých sazeb na španělských a italských dluhopisech méně, než se doufalo. Právě tyto trhy budou v následujícím týdnu klíčové a ukáží, zda rally na akciích a komoditách bude pokračovat.

Celkově to byl dobrý týden, zejména pro riziková aktiva, kterým se dařilo díky evropským výsledkům, lepším ekonomickým datům z USA a menší pravděpodobnosti recese v Číně. Tato změna prostředí přiměla mnohé investory i fondy k návratu do dlouhých obchodů, což vytvářelo další tlak na růst. Podle Barclays investoři po celém světě stáhli v září z komodit 10 mld. USD, přičemž spekulativní investice hedžových fondů prostřednictvím futures a opcí na amerických burzách poklesly o 44 procent na 900 000 lotů. Opětovné budování pozic bylo minulý týden znatelné napříč všemi komoditami, zejména však na mědi, stříbru a ropě WTI.Nejlépe si minulý týden vedla bez pochyby měď, která přidala 20 procent a připsala si tak nejvyšší týdenní nárůst od roku 1986. Většinu strachu z recese vyjádřily během září hedžové fondy tím, že poprvé od října 2009 zaujaly v mědi medvědí pozici. Změna prostředí, která následovala po oznámení lepších ekonomických dat, a slabší dolar vedly k zavírání short pozic a otevírání pozic dlouhých, což vedlo k masivnímu nárůstu.

Další podporu poskytla Čína, protože se po růstu zářijového importu o 16 procent zvedla poptávka, a zároveň došlo k omezení nabídky díky pracovním nepokojům v Peru a Indonésii.

Železná ruda vypráví jiný příběh
Ceny během září poklesly o třetinu, proto globální trh s ocelí vykazuje slabost. Narozdíl od poptávky po mědi, čínská poptávka po železné rudě zpomaluje a a doly v Austrálii a Brazílii pokračují v produkci s využitím plné kapacity, což zaplavuje trh rudou a sráží v důsledku ceny. Ceny převyšují náklady důlní produkce stále více než dvojnásobně, takže další pokles cen je v případě, že se poptávka brzy nezvedne, pravděpodobný.

Americká ropa roste díky ropě Brent
Cena ropy WTI přidala na spotovém trhu od začátku října 21 procent a prolomila předcházející rezistenci. Rally těžila především z levého konce cenové křivky, protože cena ropy s prosincovým dodáním šplhala přes 91 dolarů za barel. Forwardová křivka se v uplynulých sedmi dnech poměrně dramaticky změnila a cena dodání v současném měsíci je vyšší než v následujícím a to poprvé od září 2008.Cenový rozdíl proti ropě Brent se postupně snižoval z 25 dolarů až na 18,50. Příčinou bylo obnovení produkce ropy v Severním moři a postupné zvyšování libyjské produkce, což přes léto vedlo na evropském ropném trhu ke snížení napětí.


Po úvodním výstřelu výše však ceny ropy nedokázaly po oznámení evropského dluhu v tomto růstu pokračovat, pravděpodobně to odráží přesvědčení, že vyšší ceny nejsou fundamentálně opodstatněné. Ropa WTI se nyní po růstu nad 91 dolarů přesunula z negativní formace do formace neutrální a technicky může v následujících týdnech růst k 100 až 105 dolarům za barel. Aktuálně však vidíme prostor pro růst omezený a to na 95 dolarů.

Zlato prolomilo hranici 1700 dolarů
Zdá se, že investoři se konečně po ostré korekci během září vrací do zlata, které prolomilo rezistenci na 1700 dolarech a poté dosáhlo pětitýdenního maxima. Další růst za hranici 1772 dolarů bude složitý, protože zlato není aktuálně chápáno jako bezpečný přístav. Minimálně ne kvůli silným akciovým trhům a oslabujícímu dolaru, což byly hlavní důvody růstu. V následujícím týdnu tak roste pravděpodobnost korekce.Stříbro a platina se vrací zpět spolu s průmyslovými kovy
Jak stříbro tak platina zažily šťastný týden a oba kovy překonaly zlato. Stejně jako měď reagují na lepší ekonomická data, která ukazují na vyšší poptávku po průmyslových kovech. V uplynulých měsících hedžové fondy snížily expozici na nejnižší hodnoty za 30 měsíců a obnova pozic byla hlavním faktorem růstu. Aby však růst pokračoval, musí přijít další pozitivní ekonomická data.

Thajské záplavy odstranily problém nadbytku rýže
Nejhorší záplavy za 50 let mohou v Thajsku zničit 15-20 procent úrody z hlavní sklizně, která se na celkové produkci podílí ze 70 procent. V uplynulých týdnech se projevil dopad na světové ceny, protože Thajsko je největším světovým exportérem. Rýže je v Asii hlavní pěstovanou potravinou a je nejvíce rozšířenou základní potravinou vůbec.

Další zhoršení situace by mohlo vést k růstu potravinové inflace zrovna ve chvíli, kdy se normální inflace dostává v rozvíjejících zemích pod kontrolu.

Americké ministerstvo zemědělství již dříve tento měsíc oznámilo, že počítá s přebytkem rýže na globálním trhu ve výší téměř 4 milionů tun, ale záplavy nyní zvyšují riziko, že tento přebytek bude nižší a to může vyvolat tlak na ceny. Americká produkce v létě trpěla, nejdříve farmáře postihly záplavy a po té sucho, což vedlo k poklesu produkce téměř o třetinu.

Není ale ještě vše ztraceno, Thajsko může po opadnutí záplav znovu zasít a Indie může zvýšit export. Ale pokud nás zasáhnou další zprávy o poklesu úrody, rýže v Chicagu s lednovým dodáním může díky nejistotě růst.

0 komentářů: