01 listopadu 2011

1.11. Co čekat po masivním růstu od akciových trhů?

Didier Abbato, Vice President, Trading & Advisory, Saxo Bank

V minulém týdnu jsme uváděli,že pesimismus ohledně výsledků vyjednávání EU byl tak velký, že překvapení v dobrém slova smyslu a následný růst trhů se daly očekávat. Očekávali jsme, že se akciové trhy vydají výše, ale tak výrazně pozitivní reakce mnohé (včetně nás) překvapila!

Abychom ale byli fér, to, co lídři EU oznámili, je krok správným směrem, ale pochopitelně pozornost medií byla nepřímo úměrná oznámeným detailům dohody. Lídři EU však chtěli od trhů získat určitý čas a toho se jim alespoň prozatím dostalo…
Přesto se můžeme jen s hrůzou dívat na italskou situaci, kde jsou záměry vlády spíše k smíchu! Zvýšení věku pro odchod do důchodu o dva roky do roku 2026 (ano, rozloženo na příštích 15 let!) a plán na roční umoření dluhu ve výši 5 mld. eur z celkové služné částky 1,9 bilionu eur je hoden Commedia Dell’Arte!

To by však nemělo nikoho překvapit vzhledem k tomu, že Berlusconiho vláda přežila jen díky straně, která je proti přežití Itálie a projektu EU jako celku. Ale to odbočujeme...

V každém případě, trh aktuálně 10 leté dluhopisy Itálie ani Španělska nekupuje, jak ukazuje graf:Výnosy 10 letých italských a španělských vládních dluhopisů - denní graf - zdroj Bloomberg
Je jasné, že trh se absencí dlouhodobého řešení pro tyto dvě země, které představují pomyslnou čáru v písku pro dlouhodobé evropské ekonomické zdraví, nenechal oblbnout.
Vzhledem k tomu, že zisky v minulém týdnu byly výrazné, zvláště v kontextu propasti, před kterou jsme o týden dříve stáli, je třeba přistupovat k dalším možným nárůstům, alespoň krátkodobě, opatrně.

Rally bez pochyby podpořilo uzavírání short pozic, na trh ale dorazily i skutečné peníze.

Mnoho fondových manažerů bylo okolo minim vůči benchmarku podinvestovaných, hodně z nich svrběly prsty, ale reálně peníze budou alokovat až s koncem roku.
Zisky, které trhy minulý týden vytvořily, bereme jako pokračování trendu, který započal před několika týdny:Index DAX - 30 minutový graf - zdroj Bloomberg
Směrem nahoru bychom mohli vidět DAX testovat oblast 6500 až 6700 bodů. Směrem dolů hrozí korekce na 6000 až 5800 bodů.

Americká data se postarala o pozitivní překvapení, zejména v případě HDP a osobní spotřeby. To americkým indexům pomohlo se tento rok vrátit do zisku.
Konsolidace se dá čekat i u indexu SP500, protože u hodnoty 1300, kterou měl na dosah, je pivot z první poloviny roku. Pokles na 1250-1230 by neměl překvapit.

0 komentářů: