01 listopadu 2011

1.11. Rychlý propad AUD o 50 bodů poté, co RBA snížila sazby o 25 bazických bodů

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Obchodováním na asijských trzích hýbal především AUD, poté co RBA oznámila snížení své základní úrokové sazby (cash target) o 25 bazických bodů na 4,5 %. Zatímco průzkumy naznačovaly, že trh napůl očekává snížení sazby a napůl ponechání beze změny, forwardové trhy již snížení o 25 bazických bodů, které z tohoto jednání vzešlo, do cen promítly. AUD se po oznámení přesto rychle propadl o 50 bodů.

RBA svůj krok zdůvodnila tím, že inflace nyní pravděpodobně bude téměř na cílové hodnotě, existují signály naznačující zpomalení čínské ekonomiky, finanční podmínky jsou přísnější a snížené riziko mzdových nákladů roste. V doprovodném prohlášení se také píše, že evropské problémy ještě mohou nějakou dobu trvat a že vzhledem k nedávným zmatkům na trzích se očekává, že místní domácnosti a firmy zůstanou opatrnější. Prohlášení nyní zaujímá neutrálnější postoj k měnové politice.

Naopak ti, kdo očekávali opětovný zásah japonské vlády, byli dnes zklamáni. USDJPY otevřel beze změny na uzavíracích úrovních newyorského obchodování a klidné vody rozčeřil pouze rychlý zmateční růst na úroveň 79,0 (obchodníci se v očekávání intervence přidali k proudu), který ale stejně rychle obrátil, jakmile kupování ustalo, a zbytek seance jsme strávili nad úrovní 78,0, ale pod otevíracími úrovněmi.

Asie dnes odstartovala sklizeň výsledků indexů nákupních manažerů se smíšenými výsledky. Australský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se odrazil od nízké hodnoty 42,3 z minulého měsíce a dostal se na úroveň 47,4, zatímco čínské výsledky ukázaly pokles oficiálního údaje z 51,2 na 50,4 (očekávalo se zlepšení na 51,8), což náladu na trhu lehce zhoršilo. O hodinu později přinesl index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (HSBC) odlišný údaj – s růstem na 51,0 (před několika dny to bylo 51,1), oproti hodnotě 49,9 z minulého měsíce.

V průběhu pondělního obchodování se pozornost rychle obrátila zpět k Evropě (místo japonské intervence), kde EUR utrpělo těžké ztráty. Slabá data z Evropy (německé maloobchodní tržby pod očekáváním, nezaměstnanost v eurozóně na úrovni 10,2 % dosáhla od září nejvyšší hodnoty), spready italských dluhopisů stále nad úrovněmi před dosažením dohody a zprávy, že řecký premiér vypíše referendum o nové dohodě o půjčce od EU, zvýšily tlak a poslaly jednotnou měnu zpět na úrovně z minulého čtvrtka.

Kladnou zprávou na druhou stranu je, že agentura Moody’s zvýšila svůj výhled týkající se švédských úvěrů. Při poklesu USDJPY se sporadicky objevovaly poptávky z Japonska.

Pokud jde o americké trhy, chicagský index PMI za říjen poklesl z 60,4 na 58,4 bodů (oproti očekávaným 59,0), ale index aktivity ve zpracovatelském sektoru sestavovaný dallaským Fedem se naopak zotavil ze zářijového propadu a posílil z -14,4 na +2,3 (oproti očekávaným -5,0). Wall Street uzavřel svůj nejúspěšnější měsíc za posledních 20 let poklesem kvůli negativní náladě spojené s čerstvými obavami o budoucnost Evropy a kvůli zprávám o bankrotu MF Global. Index DJIA oslabil o 2,26 %, S&P o 2,47 % (nyní za tento rok téměř beze změny) a Nasdaq odepsal 1,93 %.

0 komentářů: