12 ledna 2012

Smíšená data čínské inflace ponechávají další vývoj měnové politiky v nejasnosti

12.01.2012
Během asijské obchodní seance se veškerá pozornost soustředila na čínský index spotřebitelských cen a index cen výrobců za prosinec, ale obě zprávy nakonec trhy nijak výrazně neovlivnily. Index spotřebitelských cen přinesl mírné zklamání, když namísto všeobecně očekávaných 4,0 % dosáhl v meziročním srovnání 4,1 %, nicméně oproti 4,2 % v listopadu šlo stejně o pokles. K průlomu došlo u inflace mimo cen potravin, která meziročně vzrostla o 1,9 %, nicméně inflace cen potravin je v meziročním srovnání stále na vysoké úrovni 9,1 %. U indexu cen výrobců došlo k pozitivnějšímu zlepšení, a to meziročně o 1,7 % (odhady uváděly 1,8 % a v listopadu to bylo 2,7 %). Počáteční reakcí bylo stlačit AUD o pár bodů dolů a snížit hodnocení rizikových trhů, protože z dat jednoznačně nevyplývalo, zda zajistí další uvolnění měnové politiky ze strany čínských úřadů, ale tyto ztráty se záhy podařilo nahradit.

Jak to vypadá, tak jakákoli dobrá zpráva má na EUR čím dál tím menší dopad, jelikož jednotná měna oproti americkému dolaru spadla v důsledku spekulací o snížení ratingu a pesimistických makroekonomických komentářů na nová minima letošního roku. Včerejší prohlášení agentury Fitch, že rating AAA má Francie pro letošek jistý, nedošel žádné odezvy, avšak dnešní spekulace o dalším snížení francouzského ratingu daly dalším ztrátám EUR zelenou. Tři přední evropské prognostické agentury – IFO, INSEE a INSTAT – dále shodně předpovídají, že eurozóna už upadá do mírné recese, ačkoli prezident EU H. Von Rompuy není tak pesimistický, protože uvedl, že EU sice vstoupí do období stagnace, ale zároveň se pokusil vykreslit poněkud růžovější výhled, když vyjmenoval obchodní výhody slabšího EUR (což však v poslední době Velké Británii očividně nepomohlo!).

Mezitím agentura Fitch varovala, že by Evropská centrální banka v této situaci měla sehrát aktivnější roli, aby zabránila pádu EUR, a dodala, že dluhová krize je „jednoznačně systémovou záležitostí“. Některá masmédia také poukazují na to, že parlamentní skupina EU může vůči novému návrhu fiskální smlouvy EU vznést námitky. To ochotě riskovat také nepřidalo. Chuť k riziku se zvedla z minimálních úrovní až po článku otištěném v německém deníku Handelsblatt, v němž stálo, že USA mohou doplnit zdroje MMF, aby pomohly vyřešit situaci v EU.

Za povšimnutí stálo, že chmury obklopující EUR rostly, kdežto trh s dluhopisy si polepšil. Aukce německých dluhopisů zažila rekordní poptávku (bezpochyby šlo o princip „bezpečného přístavu“), což na oplátku přispělo k poklesu výnosů španělských a italských dluhopisů. Jak se zdá, tento barometr napětí EUR prozatím upadl v zapomnění.

V Béžové knize Fedu nebylo pro trhy nic zajímavého – jen se v ní opakovalo, že růst je „mírný“. Osobní spotřeba se díky svátkům a expandující výrobě výrazně zvedla. Povšimněme si však, že nabírání zaměstnanců na dobu neurčitou bylo omezené. New York a Chicago byly jedinými dvěma místy, která vykázala výslovný růst.

0 komentářů: