30 září 2010

Sněmovna reprezentantů schválila „čínský“ zákon, a hašteření v obchodních otázkách mezi Čínou a USA se tak ještě vystupňovalo

I když prodejní momentum u USD přetrvávalo i přes noc, nebylo nijak okázalé, protože významné hranice ve vzestupném směru zůstaly v případě celé řady měn nedotčeny. EURUSD se dvakrát pokusilo o prolomení hladiny 1,3650. Ta se však ukázala jako neproniknutelná, když se německá kancléřka A. Merkelová vyjádřila o nutnosti změn ve Smlouvě o EU ohledně nového krizového řízení. Prohlásila, že záchranný fond by neměl být trvalý a že věřitelé by na sebe měli v budoucnu brát větší riziko. GBP zaostávala za událostmi, když na ni měly stále vliv včerejší Posenovy mědvědí komentáře, a pár EURGBP v důsledku toho ještě stoupal. AUDUSD dosáhl svého vrcholu nad 0,97, ale po zveřejnění každoročního přehledu MMF, ve kterém se hovoří o tom, že AUD je poněkud nadhodnocený a že pravděpodobně dojde ke korekci jeho ceny, mírně oslabil. USDJPY konsolidoval svůj pokles pod 84,0, ale ztráty se omezily na 83,50, jelikož ministr hospodářství prohlásil, že v případě potřeby přijme Japonsko v otázce JPY rozhodné kroky.

Pokud jde o data z USA, přes noc se toho událo jen velmi málo – týdenní žádosti o hypotéku po 1,4% propadu minulý týden poklesly tentokrát o 0,8 %. Členové Fedu vystoupili v plné síle se svými názory, přičemž každý z nich se držel svých již známých jestřábích/holubičích tónů. Kocherlakota řekl, že Fed nediskutuje o USD v souvislosti s kvantitativním uvolňováním, Plosser uvedl, že další nákupy aktiv nejsou zapotřebí, jelikož nechápe, jaký by to mohlo mít dopad na krátkodobý výhled nezaměstnanosti. Potvrdil však, že růst se zpomalil a že inflace je utlumená. Lockhart řekl, že si není jist, zda je další uvolňování nutné, zatímco Rosengren vyzval k iniciativnější politice k zajištění určitého pokroku při dosahování cílů v oblasti inflace a nezaměstnanosti.

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh „čínského“ zákona, který tlačí na Čínu, aby zvýšila hodnotu jüanu (hlasování 348:79), což nyní umožňuje americkým společnostem podat obchodní stížnost, pokud mohou prokázat, že je slabý jüan přímo poškodil. Reakce ze strany Číny byla poměrně tlumená – ministerstvo obchodu (MOFCOM) upozornilo, že se jedná o porušení pravidel Světové obchodní organizace, a prohlásilo, že Čína nikdy nezískávala konkurenční výhodu prostřednictvím podhodnoceného jüanu. Ministerstvo dále uvedlo, že Čína je ochotná s USA spolupracovat na podpoře vyváženého bilaterálního obchodu, a zopakovalo, že jednostranné omezení obchodu nepomůže vzkřísit obchodní bilanci mezi Čínou a USA. Návrh zákona teď zamíří do Senátu, hrozí ale, že hlasování proběhne až po volbách v polovině funkčního období, které se budou konat 8. října. Čínská centrální banka (PBOC) zafixovala dnes ráno kurz USDCNY výše, a to i v prostředí slabého dolaru (upozorňujeme, že čínské trhy budou ode dneška až do pátku 8. října zavřené kvůli oslavám národního dne).

Navzdory tomu, že je dnes konec měsíce i čtvrtletí (a pololetí pro japonské společnosti), asijské trhy byly poměrně stabilní; očekávaný široký výprodej USD se (ještě?) neuskutečnil. Člověk z toho má dojem, že Asie je až po okraj naplněná krátkými dolarovými pozicemi a zdá se, že prostor pro otevírání dalších pozic je trochu přeplněný.

Evropské obchodování dnes čeká rušný den, dnešní údaje zahrnují celostátní ceny domů ve Velké Británii, německou nezaměstnanost, norské maloobchodní tržby a index spotřebitelských cen v eurozóně. Ze Severní Ameriky čekáme údaje o hrubém domácím produktu Kanady (za červenec) a USA (za 2. čtvrtletí), týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, chicagský index nákupních manažerů a vystoupení B. Bernankeho před bankovním výborem amerického Senátu.

0 komentářů: