02 listopadu 2010

Trhy očekávají výsledky amerických voleb

Před několika dny jsme u indexu S&P500 zaznamenali první pokus o zdolání hranice 1200 bodů, který byl však neúspěšný. S očekávaným zahájením programu kvantitativního uvolňování ze strany amerického Fedu tento týden očekáváme opětovné testování této úrovně.

Co se děje?
Očekává se, že evropské trhy otevřou po včerejším slabém obchodování v USA o 0,3 % níže. Futures se však během asijské seance pokusily o mírný návrat, jelikož RBA neočekávaně zvýšila úrokové sazby. Dnes bude své hospodářské výsledky oznamovat celá řada společností, mezi nimi např. Archer-Daniels-Midland, Pfizer a MasterCard; předpokládáme však, že akcie se budou před zveřejněním prvních předběžných výsledků voleb v USA obchodovat v úzkých pásmech. Makroekonomický kalendář je velmi skrovný. Jediným údajem, který stojí za pozornost, je britský index nákupních manažerů ve stavebnictví. Indexy nákupních manažerů z Německa a eurozóny jsou „konečné“, a tudíž se pravděpodobně příliš nezmění.

Akcie: Pohled zblízka
Rozhodnutí RBA o zvýšení úrokových sazeb poslalo měnové páry s AUD okamžitě vzhůru a očekáváme, že se tato nálada přenese i na akciové trhy. Bez ohledu na slabou seanci v USA směřují futures vzhůru a oznámení o změně úrokových sazeb ze strany RBA tomu zcela určitě pomohlo.
V rámci evropské seance dnes očekáváme obchodování akciemi v uzavřeném rozmezí, neboť ekonomický kalendář je vcelku prázdný. Své hospodářské výsledky sice zveřejní několik firem, očekáváme však, že akciové trhy budou vyčkávat na zveřejnění volebních novinek z USA.
Dnes ráno zveřejnila své výsledky společnost BP. Ta se i přes dodatečně vyměřenou zálohu na daň ve výši 7,7 mld. USD kvůli ropné skvrně v Mexickém zálivu vrátila do zisku. Program odprodeje majetku úspěšně pokračuje, byly podepsány smlouvy o prodeji za cca 14 mld. USD a spolu s dobrými provozními výsledky zůstává čistá zadluženost ve srovnání se situací před rokem na stejné úrovni. Za této situace plánuje představenstvo společnosti na základě výsledků za celý rok revidovat na začátku roku 2011 budoucí dividendy. To je samozřejmě důrazný signál, který ukazuje, že společnost BP se s finančními dopady a budoucími závazky z havárie v Mexickém zálivu dokáže vypořádat.

0 komentářů: