02 listopadu 2010

Makrodata z USA pozitivně překvapila

V předvečer středečního zasedání výboru FOMC se kyvadlo amerického dolaru houpalo oběma směry, ale poté, co americká makrodata opět pozitivně překvapila, dolar uzavíral na hladině, která je o něco pevnější. V nejbližších dnech očekáváme pokračování výkyvů s tím, jak se trhy budou snažit odhadnout objem a načasování druhé vlny kvantitativního uvolňování z dílny Fedu, který je bude přizpůsobovat nejčerstvějším zveřejněným údajům.

Pokud jde o makrodata, index amerického průmyslu ISM vzrostl v říjnu na 56,9 ze zářijové hodnoty 54,4, a to díky velkému vzestupu objednávek i výroby, zatímco index cen zpevnil ze 70,5 na 71,0. Obrácenou stranu mince představuje pokles osobních příjmů obyvatel za září o 0,1% a pomalejší nárůst spotřeby o 0,2 % oproti naposledy revidovaným 0,5 %, přestože výdaje ve stavebnictví vykazují známky zlepšení (meziměsíčně +0,5 %, zatímco hodnota za předchozí měsíc byla prudce revidována na meziměsíční pokles o 0,2 %). Podle evropských indexů nákupních manažerů to také vypadá, že se národní ekonomiky už stabilizovaly, ba i nabraly na rychlosti: Velká Británie se zvedla z 53,5 na 54,9, Norsko z 53,0 na 54,2 a Turecko dokonce z 50,3 na 54,3.

Co se týče zpráv jiných centrálních bank, zápis ze zasedání Bank of Japan ze 4. - 5. října, kde byla zavedena „komplexní uvolňovací politika“, uvádí, že někteří členové centrální banky varovali, že v případě příliš velkého poklesu úrokových sazeb by „negativní dopady“ přesáhly dopady politiky uvolňování. Další se dali slyšet, že vyjmutí fondu na nákup aktiv z horní hranice nákupů japonských státních dluhopisů by negativně ovlivnilo dlouhodobé sazby, přesto by to mohlo napomoci rozptýlení dojmu z monetizace dluhu. Trhy obecně na tento zápis nijak nezareagovaly, jen výnosy 10letých japonských státních dluhopisů se zvýšily o 3 bazické body.

A teď plnou parou do Evropy, kde pokračuje přehlídka indexů nákupních manažerů, a to konkrétně zveřejňování výsledků ve zpracovatelském sektoru v Německu a následně ve stavebnictví ve Velké Británii. Z USA neočekáváme žádné údaje, které by nějak ovlivnily obchodování, s výjimkou postupného dopadu výsledků voleb v polovině funkčního období amerického prezidenta.

0 komentářů: