08 března 2011

Equity Kickoff: Trocha úlevy díky mírnějším cenám ropy

Objednejte zdarma brožuru NAUČTE SE OBCHODOVAT AKCIE OD PROFESIONÁLŮ
Evropské akciové trhy otevřou v úterý o něco výše. Americké indexy našly po uzavření evropských trhů o něco pevnější půdu a vzhledem k nočnímu zmírnění růstu cen surové ropy jsou o něco výše i asijské akcie.


V 6:20 GMT byl futures kontrakt na index S&P 500 s plněním v nejbližším měsíci na úrovni 1 314, tedy asi o 0,4 % výše.

Mírný propad ceny surové ropy akciím pomáhá, avšak geopolitické obavy vyvolané napětím na Blízkém východě nejspíš další zásadnější pokles neumožní – pokud se ovšem nepodaří přimět Kaddáfího, aby se moci v Libyi vzdal. Tento scénář by mohl být průchodnější, pokud se Západ rozhodně skutečně prosadit spornou bezletovou zónu nad Libyí, čímž by zrušil stávající převahu Kaddáfího sil nad rebely. I tak je ovšem otázkou, jak dlouho potrvá, než se na první stránky novin dostane další blízkovýchodní země.

Nepřehlédněte také, že banka Goldman Sachs právě zvýšila svou prognózu ceny surové ropy na druhé čtvrtletí 2011 na 99 USD za barel. Trhy by myslím tuto cenu momentálně více než přivítaly!

Akciovým trhům nepomůže ani včerejší snížení ratingu státního dluhu Řecka, které vystřelilo rozdíl výnosů řeckých státních dluhopisů a německých Bunds do nových maxim. To podle ekonomů Lloyds Bank podnítilo spekulace o dalším záchranném balíku a vyvolalo pozornost o úterní projevy guvernérů Nowotnyho a Webera z ECB. Povšimněte si, že jejich projevy následují poté, co čelní představitelé ECB před klíčovými jednáními o budoucnosti celého bloku 11., 24. a 25. března apelovali na „flexibilní přístup“ k dalším záchranným finančním akcím v budoucnu; a rovněž poté, co podle prohlášení ECB žádnému z členů bloku platební neschopnost nehrozí. Po výbušném prohlášení J.-C. Tricheta minulý týden o nárůstu úrokových sazeb v dubnu se budou v prohlášení guvernérů ECB rovněž hledat další signály snaze dostat inflaci pod kontrolu.

K dalším nočním novinkám patří po schválení příslušné legislativy v Evropském parlamentu krok evropských regulátorů směrem k dalšímu omezení krátkého prodeje cenných papírů, v podstatě včetně zákazu krátkých pozic v CDS navázaných na státní dluhopisy. Příslušné zákonné předpisy nicméně ještě musí schválit jednotlivé členské státy, takže hedgové fondy stále mají jistou naději.

Evropský kalendář ohlašovaných hospodářských výsledků je poměrně nabitý, nicméně s ohledem na geopolitickou situaci zřejmě nemohou výsledky směřování trhu zásadnějším způsobem ovlivnit.

0 komentářů: