29 června 2011

FX UPDATE

Všichni sledují řecké hlasování; bude to pro EUR znamenat nakupovat očekávání a prodávat fakta? Andrew Robinson

Ve středu na nás čeká řecké hlasování (očekává se cca. v 9.00 GMT) a právě v jeho očekávání se během asijské seance měny obchodovaly v úzkých pásmech. Pokud jde o ekonomická data, předběžné údaje ukazují, že japonská průmyslová výroba rostla v květnu rychlejším tempem a pokračuje tak ve zdravém odrazu od březnového propadu o meziročních 15,5 %. Prognózy týkající se výstupů výrobců, které jsou hlavní součástí údajů o výrobě, ty poněkud poklesly – prognóza na červen byla z původně předpokládaného nárůstu o 7,7 % revidována na 5,3 % a u červnového výstupu se očekává nárůst o pouhých 0,5 %.
Kromě řeckého hlasování se během evropské seance pozornost bude zaměřovat také na britský index služeb, spotřebitelské úvěry, peněžní zásobu a schválené hypotéční úvěry, na evropské průzkumy důvěry a na švýcarský předstihový indikátor KOF. Během severoamerického obchodování budou zveřejněny kanadský index spotřebitelských cen a index cen domů a dále také rozjednané prodeje domů z USA.
V úterý se euru podařilo překonat počáteční oslabování a uzavřít se ziskem a s novým útokem na klíčovou úroveň 1,44. Zprávy o střetech protestujících s řeckou policií a nepřesvědčivá data v podobě slabých maloobchodních tržeb ve Švédsku a mírné revize britského HDP za 1. čtvrtletí směrem domů zapříčinily, že před pozitivnějšími zprávami byla nálada trhu nevalná. Čínský premiér Wen Ťia-Pao zopakoval, že jeho země odkoupí „vhodné množství“ evropských dluhopisů, J.-C. Trichet z ECB zase vystoupil s jestřábím prohlášením (opět nabádal k „mimořádné ostražitosti“) a německé banky by byly podle všeho ochotné přistoupit na francouzský návrh refinancování řeckých dluhopisů. Všechny tyto události dohromady podpořily chuť k riziku a v neposlední řadě k tomu přispěly i zprávy o tom, že francouzská ministryně financí Lagardeová bude od 5. července novou hlavou MMF.
Americká makrodata měla smíšenou povahu. Ceny domů vyjádřené indexem S&P/Case-Shiller pro 20 měst na úrovni -0,09 % m-m byly mírně nad očekáváními, ale spotřebitelská důvěra zklamala poklesem z poslední hodnoty 61,7 na 58,5. Index výrobní aktivity richmondského Fedu překvapil skokem z -6 na +3, což je více než očekávaných -3. Pro Wall Street to byl další úspěšný den – index DJIA si připsal 1,21 %, S&P 1,29 % a Nasdaq +1,53 %. Výnosy z amerických dluhopisů stoupaly s tím, jak klesala poptávka po bezpečném přístavu a rostla nabídka. Aukce 5letých dluhopisů v hodnotě 35 mld. USD s převisem zájmu o množství nabízených dluhopisů na úrovni 2,59 a výnosem 1,615 % proběhla lépe než včerejší aukce dluhopisů s 2letou splatností. Ve výsledku nalezl USDJPY lepší oporu a prolomil hladinu 81,0

0 komentářů: