27 června 2011

Market Preview – 27. června 2011

Britské akciové trhy: očekává se, že otevřou níže

Britské akciové trhy pravděpodobně otevřou níže, přičemž u indexu FTSE 100 se při otevření očekává hodnota nižší o 20 až 23 bodů.

Své výsledky by dnes měly zveřejnit společnosti Ocado Group, Cohort, Porvair, Immunodiagnostic Systems Holdings, Plastics Capital a Turbotec Products.

List Sunday Times informoval, že Lloyds Banking Group tento týden oznámí plán snižování nákladů v hodnotě 1 mld. GBP, v jehož rámci by mělo být zrušeno dalších 15 000 pracovních míst.

Podle deníku Financial Times je expozice společnosti Lloyds Banking Group vůči nejrizikovějším typům hypoték ve srovnání s jejími pěti největšími konkurenty více než dvojnásobná.

Společnost HSBC Holdings oznámila, že chystá fúzi své saúdskoarabské pobočky specializující se na korporátní a investiční bankovnictví se společností SABB Securities, která je součástí Saudi British Bank.

Společnosti Bristol-Myers Squibb a AstraZeneca uvedly, že jejich lék na diabetes 2. typu známý pod názvem Onglyza vykázal ve fázi 3b klinických testů „významné“ výsledky.

Podle deníku Financial Times se společnost British Land Company chystá vydat dluhopisy a jejich umístěním na americkém trhu soukromých investic získat přibližně 500 mil. USD.


Asie: trhy obchodují většinou níže

Asijské trhy obchodují dnes ráno většinou níže poté, co Basilejský výbor pro bankovní dohled zvýšil u hlavních světových bank požadavky na kapitálovou přiměřenost. Japonské trhy obchodují níže především v důsledku poklesů titulů v exportním sektoru, jenž předjímá dnes očekávanou zprávu, která by měla ukázat, že v květnu došlo ke zpomalení americké osobní spotřeby. Exportně orientované společnosti jako Sony Corporation, Fanuc Corporation a Kyocera Corporation se obchodují níže a hodnotu také ztratily banky Mitsubishi UFJ Financial Group a Mizuho Financial Group. Index Nikkei se v 6 hod. obchodoval o 0,7% níže na úrovni 9 615,3.

V Jižní Koreji oslabila společnost Samsung Electronics poté, co Apple podal u jihokorejského soudu žalobu ve věci údajného porušení patentních práv. Hongkongské trhy stáhl dolů pokles titulů v sektoru nemovitostí a financí. Čínské trhy ovšem posílily především díky růstu akcií v sektoru letecké přepravy. Letecké společnosti China Southern Airlines a China Eastern Airlines se obchodují výše poté, co čínské ministerstvo financí oznámilo, že od 1. července 2011 ruší dovozní sazby uvalené na naftu a letecký benzín.


Americké akciové trhy: futures oslabily

V 6 hod. se futures na americký akciový index se obchodovaly níže, přičemž futures na index S&P 500 oslabily o 3,1 bodu.

Mezi nejdůležitější dnes zveřejňovaná data patří osobní příjmy, výdaje na osobní spotřebu a index výrobní aktivity dallaského Fedu.

Pokud je o zveřejňované hospodářské výsledky, na pořadu dne jsou dnes společnosti Nike, Standard Microsystems Corporation a Park Electrochemical Corporation.

Během pátečního obchodování s akciemi po uzavření trhů prudce, o celých 76,7 %, posílila společnost Icagen poté, co společnost Pfizer oznámila, že zvažuje s touto společností uzavření strategické transakce. Akcie společnosti Mankind posílily o 8,5 % poté, co společnost oznámila, že dvě různé studie zabývající se jejím lékem proti diabetu chystaným pod názvem Afrezza neprokázaly žádné zvýšené riziko srdečních příhod. Společnost William Company posílila o 2,1 % poté, co Southern Union Company informovala, že její představenstvo by bylo bývalo na svém lednovém zasedání zaujalo „souhlasnější“ postoj, pokud by v té době byla předložena vyšší nabídka. Společnost Universal Forest Products se propadla o 15,6 % v reakci na oznámení o propouštění a snižování nákladů, které si vynutily slabé tržby.

Index S&P 500 v pátek oslabil o 1,2 %, k čemuž přispěly ztráty technologických, energetických a bankovních titulů. Nad očekávání dobré údaje týkající se amerických květnových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby byly zastíněny vzrůstajícími obavami týkajícími se evropské dluhové krize. Společnost Micron Technology se propadla o 14,5 % poté, co její výsledky za třetí čtvrtletí nenaplnily očekávání trhu. Společnost Oracle Corporation oslabila o 4,1 % v důsledku nižších prodejů hardwaru ve čtvrtém čtvrtletí. Níže skončily i další technologické tituly jako SanDisk Corporation, Western Digital, NetApp, JDS Uniphase Corporation a Cisco, které zaznamenaly pokles o 9,2 %, 4,9 %, 4,0 %, 3,9 %, resp. 3,5 %. Vývoj v bankovním sektoru odrážel obavy ze situace v Evropě, takže akcie Bank of New York Mellon, Bank of America, JPMorgan Chase a Morgan Stanley ztratily 3,1 %, 1,8 %, 1,5 %, resp. 0,6 %.


Evropské akciové trhy:očekává se otevření níže

Očekává se, že evropské akciové trhy otevřou v červených číslech. DAX zřejmě otevře o 25 až 30 bodů níže, CAC o 15 až 17 bodů níže.

Své hospodářské výsledky by během dnešního dne měly zveřejnit společnosti Etablissementen Fr Colruyt Nv, Zumtobel a Trigano.

List Le Journal du Dimanche přinesl zprávu, že rakouská elektrárenská společnost Verbund zahájila jednání o prodeji svého 46% podílu ve francouzské elektrárenské společnosti Poweo buďto společnosti Enel SpA, nebo ENI SpA.

Podle zpráv Nikkei by společnost Suzuki Motor Corporation měla od roku 2012 své vozy SX4 montované v Evropě vybavovat novými vznětovými motory z dílny Fiat SpA.

Wall Street Journal oznámil, že po krachu jednání o odprodeji kontrolního balíku ve svém společném podniku Nokia Siemens Networks jej hodlají společnosti Nokia Corporation a Siemens restrukturalizovat.

Podle deníku Financial Times schválili akcionáři banky Banca Popolare di Milano navýšení základního kapitálu o 1,2 mld. EUR, jak požadovala centrální Bank of Italy, nicméně její požadavek na kompletní změnu vedení zamítli.

Deník Financial Times rovněž přinesl zprávu, že CEO společnosti E.ON Johannes Teyssen označil příklon Německa k obnovitelným zdrojům energie za „obrovskou příležitost“, k níž se jeho společnost hodlá příslušným způsobem postavit.

A ještě jednou podle Financial Times hledá společnost Capgemini akvizice v USA, aby posílila svou pozici na trhu.


Noční obchodování na devizových trzích: EUR se obchoduje níže

EUR se dnes ráno obchoduje vůči USD níže. Příčinou jsou obavy trhu z evropské dluhové krize, které nerozehnal ani čínský premiér Wen Ťia Pao svým prohlášením, že Čína bude ve svých investicích do evropských trhů se státními dluhopisy pokračovat. Trh navíc předpokládá, že makrodata, jejichž zveřejnění je na programu dnes v průběhu dne, vykáží za květen zpomalení výdajů na osobní spotřebu v USA.

JPY se vůči USD obchoduje o 0,4 % níže. V 6 hodin ráno se EUR vůči USD obchodovalo na burze Forex o 0,5 % níže při kurzu 1,4124 USD, u GBP vůči USD to bylo o 0,2 % níže při kurzu 1,5922 USD. EUR se vůči GBP s kurzem 0,8871 GBP obchodovalo o 0,2 % níže.

AUD se vůči USD obchoduje o 0,7 % níže, CAD vůči USD pak o 0,3 % níže.


Aktuální makrodata

Průzkum trhu bydlení Hometrack naznačuje již druhý měsíc propad cen bydlení ve Velké Británii

Podle průzkumu Hometrack průměrná cena bydlení v Anglii a Walesu v červnu zaznamenala již druhý měsíc v řadě pokles, konkrétně o 0,1 % oproti květnu, což představuje meziroční pokles o 3,9 %.

Francouzské banky údajně nabídly refinancování některých z řeckých dluhopisů ve svém držení, aby zabránily bankrotu

Podle zpráv agentury Bloomberg francouzské banky, mezi nimi BNP Paribas, oznámily francouzské vládě svou ochotu nahradit část řeckých dluhopisů s blížící se splatností dluhopisy novými ve snaze zabránit bankrotu Řecka.

Bez úspor v řeckém rozpočtu nebude žádný záchranný balík, prohlásil německý ministr financí

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble varoval, že pokud Řecký parlament zamítne vládní plán úsporných opatření, nedostane Řecko další tranši záchranného balíku.

Podle BIS budou muset centrální banky zvedat sazby, aby zamezily inflaci

Banka pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements BIS) ve své výroční zprávě prohlásila, že centrální banky po celém světě budou muset záhy začít zvyšovat úrokové sazby, aby dostaly pod kontrolu inflaci. BIS také uvedla, že na komerční banky by měl být vyvíjen tlak, aby splnily vyšší požadavky na kapitálovou přiměřenost ještě před rokem 2013, s výjimkou případů, kdy by tento krok omezil poskytování půjček.

Udržet inflaci pod úrovní 4,0 % bude těžké, říká premiér Wen

Čínský premiér Wen Ťia Pao prohlásil, že bude pro Čínu obtížné udržet letos inflaci pod úrovní 4,0 %, nicméně míra 5,0 % je reálná.

0 komentářů: