11 srpna 2011

FX UPDATE: Chabá data týkající se australské zaměstnanosti přinesla zklamání; asijské burzy se potápějí

Andrew Robinson
Dnešní asijská seance proběhla ve znamení australské zprávy o zaměstnanosti za červenec, která přinesla velmi chabé údaje. Očekávání trhu, podle nichž mělo dojít k vytvoření 10 tisíc nových pracovních míst, se nesplnila, a namísto toho došlo ke ztrátě 100 pracovních míst (a červnové údaje byly revidovány o 5 200 pracovních míst směrem dolů), přičemž zaniklo celých 22 200 pracovních míst na plný úvazek a vzniklo 22 100 pracovních míst na částečný úvazek. Míra nezaměstnanosti poprvé za devět měsíců vzrostla a oproti červnovým 4,9 % se dostala na 5,1 %, přičemž míra účasti na trhu práce zůstala beze změny na 65,6 %. Trhy automaticky reagovaly oslabením AUD (téměř o sto bodů) a australské akcie ztratily téměř 2 %. Tomuto trendu však zakrátko došel dech a v obou případech následovala výrazná a rychlá korekce, takže AUD zase sto bodů získal a akcie se dostaly do pozitivní zóny, načež změnily směr nanovo!
Jinak zlato horečně pokračovalo ve svém růstu až těsně pod úroveň 1 815, kdy se ke slovu dostalo vybírání zisků, takže cena se vrátila zpět pod 1 800. Pokud jde o další události, Korejská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny na 3,25 %. Jednalo se o jednomyslné rozhodnutí, které bylo trhy všeobecně očekáváno, a představitelé banky se ve svém následném prohlášení soustředili více na rizika poklesu a nejistý výhled. Jüan byl dnes ráno fixován k dolaru na novém post-revalvačním maximu 6,3991, tj. o nějakých 190 bodů níž než při předchozím uzavření – že by se Čína začala snažit o další revalvaci?
Noční obchodování se neslo v duchu pokračující volatility a změny sentimentu. Přesně jeden den poté, co Fed oznámil zachování nízkých sazeb až do poloviny roku 2013, umazala Wall Street všechen zisk z období po zveřejnění této zprávy a devizové trhy začaly projevovat averzi k riziku. Dohady o tom, že Francie přijde o svůj rating AAA, poslaly EUR směrem dolů (agentury Moody’s i S&P později tyto dohady potvrdily); úročení španělských a italských vládních dluhopisů zůstává na zvýšených hodnotách. Agentura Fitch snížila rating Kypru o dva stupně.
Švýcarskému franku, ačkoli zůstává bezpečným přístavem, se nedařilo nejlépe, neboť Švýcarská národní banka rozšířila svá opatření na boj proti jeho zpevňování. Britská libra zůstala ve stínu zprávy Bank of England o inflaci, která se nesla v holubičím duchu (ačkoli to se většinou čekalo). Měny komoditního bloku se snažily čerpat energii z rekordního růstu cen ropy a zlata.
Co se týče Evropy, můžeme očekávat velkoobchodní ceny z Německa, index spotřebitelských cen a míru nezaměstnanosti ze Švédska. Severoamerická seance se zaměří na kanadský index cen nových domů a obchodní bilanci. V USA zveřejní údaje o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a červnovou obchodní bilanci.

0 komentářů: