08 srpna 2011

FX Update: USD v reakci na snížení dluhového ratingu USA agenturou S&P otevřel níže, nalezl ovšem podporu

Andrew Robinson

Víkendové snahy zemí G7, které se snažily připravit na reakci trhů na snížení ratingu amerického dluhu agenturou S&P, měly, jak se zdá, svůj účinek, protože asijské trhy otevřely relativně bez velkých emocí a USD sice zahajoval s propadem vůči všem ostatním měnám, ovšem tento propad nebyl nijak dramatický a USD index ztrácel oproti páteční uzávěrce maximálně pouhých 0,7 %.

Nechuť k riziku se podepsala hlavně na asijských akciích, a index Nikkei tak do oběda oslabil o 1,3 %, přičemž v celodenním srovnání ztratil 2,18 %, index Hang Seng poklesl o více než 4,0 % a šanghajský kompozitní index v jednu chvíli ztrácel téměř 5 %. Agentura S&P oznámila, že snížení uvěrového ratingu USA nebude mít žádný bezprostřední dopad na rating zemí asijsko-pacifického regionu, i když nepříznivý dopad tohoto kroku na rozvinuté finanční trhy by mohl změnit situaci zemí, jejichž externí pozice je slabší (potřebují financování z externích zdrojů), a které by se tak případně mohly dostat pod tlak.

Během tohoto volatilního a nejistého vstupu do nového týdne byla ekonomická data samozřejmě odsunuta na vedlejší kolej a trhy datový kalendář prakticky zející prázdnotou zcela ignorovaly. Za zmínku stojí australské pracovní inzeráty ANZ, které v červenci zaznamenaly výrazný meziměsíční propad o 0,7 %, který následoval po červnovém 3,8% nárůstu, což naznačuje, že čtvrteční zpráva o výši nezaměstnanosti bude uvítána se slabším sentimentem.

Po zbytek dne bude z hlediska zveřejňovaných údajů klid (ovšem v jiných ohledech ne!), přičemž evropská obchodní seance zahájí švýcarskou mírou nezaměstnanosti, norským růstem úvěrů a spotřebitelskou důvěrou Sentix v eurozóně. Během americké seance se sice žádná zveřejňovaná data nečekají, na naléhavosti však nabývá zítřejší zasedání FOMC – bude B. Bernanke nucen začít hovořit o další vlně stimulačních opatření?

Zrekapitulujeme-li výsledek víkendových úvah vrcholných představitelů zemí G7, pak oznámili, že se zavazují udělat „vše, co bude nutné“ pro to, aby zajistili likviditu a fungování finančních trhů včetně koordinovaných akcí, pokud to bude zapotřebí. ECB uvedla, že bude „aktivně realizovat“ svůj program na odkup dluhopisů, čímž naznačila, že pravděpodobně odkoupí španělské a italské dluhopisy, aby zabránila rozšíření nákazy na další finanční trhy. Trhy se přesto soustředily spíše na skutečnost, že text jejího prohlášení žádný výslovný odkaz právě na tuto činnost neobsahuje, což srazilo EUR z jeho předchozích maxim.

Mezitím japonský ministr financí J. Noda v reakci na dotaz, zda představitelé zemí G7 při telekonferenci hovořili o samostatné nebo společné intervenci, odpověděl jen nezávazně a dodal, že důvěra v americký dolar se neotřásla a oni budou měnové trhy nadále sledovat. Výkonná ředitelka MMF Ch. Lagardeová koordinovaný přístup ocenila se slovy, že přispěje k zachování důvěry a podpoří globální růst.

0 komentářů: