19 září 2011

19.9. Silný dolar nahlodal u komodit podporu

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Akciové trhy zakončily další volatilní týden silnější, pod tlakem byly začátkem týdne, než se politikům podařilo snížit napětí s systému zmítaném evropskou fiskální krizí, především banky. Dolar prorazil po měsících obchodování s pásmu výše a krátkodobý výhled silnějšímu dolaru nadále nahrává, což by mohlo ztlumit poptávku po komoditách jako investičním aktivu, zejména pokud globální ekonomický výhled bude nadále zastřený.

Index Reuters Jefferies CRB zakončil týden níže a v roce 2011 si drží nulovou výkonnost. Energetickému sektoru se dařilo, nejvíce ropě Brent a Crude, přičemž většina komodit předvedla pokles, v zemědělskému sektoru především díky výběru zisků a po předchozí silné rally během uplynulých týdnů se nedařilo ani vzácným kovům.Zlato je níže, nikoli však mimo hru
Investoři stáhli ze zlata část peněz, přičemž silnější dolar a politická pomoc Evropě spustily během měsíce třetí více jako stodolarovou korekci. Neobjevily se ale žádné známky paniky a nižší ceny přilákaly kupce, kteří pomohli stabilizovat cenu. Soustavný růst dolaru vyvolal otázku, zda zlato má šanci krátkodobě dále růst a obchodníci mohou díky tomu vybírat zisky rychleji než dříve a mohou se postarat o to, že nás může čekat obchodování v pásmu.

Největší hrozbou je však krátkodobě velikost dlouhých pozic v ETF fondech a futures. Ačkoliv srpnové maximum 3100 tun snížilo o cca 220 metrických tun, pokles ceny pod 1700 dolarů může spustit další likvidaci dlouhých pozic, aby manažeři fondů vybrali zisky, kterými potřebují pokrýt ztráty jinde.Ropa WTI roste, jak ustává uvolňování strategických rezerv
Cena ropy WTI rostla čtvrtý týden v řadě a opět testovala hranici 90 dolarů. Poslední milion barelů z celkově uvolněných 30,6 milionu barelů ze strategických rezerv během osmi týdnů dorazil na trh. Během této doby poklesly sedmým týdnem v řadě zásoby v Cushingu, čímž se snížil převis nabídky v hlavním skladu pro ropu NYMEX WTI.

Růstový potenciál na ropě WTI i Brent se zdá být omezený díky silnějšímu dolaru a nervozitě na akciových trzích. Čekáme, že ropa se bude obchodovat v pásmu s rozpětím 10-15 dolarů s rezistencí na 91 dolarech v případě ropy WTI a 117 dolarech v případě ropy Brent.Vysoké ceny kukuřice a sojových bobů narušily poptávkuObilí a sojové boby utrpěly minulý týden výrazné ztráty, protože pozornost se přesunula od malé nabídky k obavám z oslabující poptávky. Měsíční report amerického ministerstva zemědělství “Světová nabídka a poptávka” potvrdil nízkou nabídku, ale také zdůraznil začátek poklesu poprávky ze strany exportérů, producentů etanolu a jako krmiva pro dobytek.

Dlouhé pozice ve futures a opcích na kukuřici a sojové boby se od začátku srpna zvýšily o 50 procent a jejich likvidace hrála roli v poklesu, který proběhl minulý týden. Na sektor se pohlíželo jako na imunní vůči rizikové averzi, která během léta zasáhla ostatní komodity. Silnější dolar spolu s přesunem pozornosti od nabídky k poptávce tuto situaci, alespoň prozatím, změnil a může také znamenat, že nejvyšší ceny za novou úrodu na kukuřici a sojových bobech jsme tento rok už viděli.Rusko, které by mělo sklidit 90 milionů tun obilnin, pokračuje ve snižování cen na velkých pšeničných tendrech, přičemž předpovědi nečekaně zvedly odhady světových zásob díky vyšší produkci v Kanadě, Evropě i FSU. To vše vyvolalo tlak na cenu pšenice na obou stranách Atlantiku. Pšenice v Chicagu se obchoduje opět za 7 dolarů za bušl.

0 komentářů: