10 listopadu 2011

10.11. Solidní údaje z australského trhu práce nedokázaly zahnat chmury vznášející se nad eurozónou

Andrew Robinson, Forex Strategist, Saxo Bank

Vzhledem ke všem těm chmurám z beznadějnosti situace v eurozóně bylo příjemné slyšet vítanou zprávu z australského trhu práce – ne že by to ale mělo nějak významný dopad na měnové trhy.

Australská ekonomika vytvořila během října dalších 10,1 tis. pracovních míst, což lehce předčilo očekávání trhu, přičemž všechna nová pracovní místa spadají do kategorie zaměstnání na plný úvazek.

Vytvořeno bylo 20,0 tis. nových pracovních míst na plný úvazek, zatímco u částečných úvazků došlo k poklesu o 9,9 tis. míst. Zároveň byl směrem nahoru revidován celkový údaj za minulý měsíc (znovu vše v kategorii plných úvazků), což dále dodává těmto údajům pozitivní podtón.

Míra nezaměstnanosti a účasti na trhu práce zůstává konstantní na 5,2 %, resp. 65,6 %. AUD se však po zveřejnění těchto údajů podařilo posílit o pouhých 30-40 bodů, pak začal své pozice konsolidovat.

Z říjnových údajů o obchodní bilanci byly dále patrné známky zpomalování čínské ekonomiky. Po včera zveřejněných nižších maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě zpomalil svůj růst i čínský export, a to meziročně z předchozích +17,1 % na +15,9 % (nejpomalejší tempo za posledních 8 měsíců), ačkoli dovoz si udržel vzestupný růst, když meziročně zrychlil z 20,9 % na +28,7 %.

Přebytek obchodní bilance se nicméně zvýšil ze 14,51 mld. USD na 17,03 mld. USD, nesplnil však očekávání, která počítala s přebytkem ve výši 25,75 mld. USD.
Pokud jde o další data, novozélandská ekonomika vykázala další známky deprese, když index aktivity ve zpracovatelském průmyslu spadl z předchozích 50,5 na 46,5 (což je 28měsíční minimum) a důvěra spotřebitelů poklesla již třetí měsíc v řadě, což ve svém nočním vystoupení potvrdil guvernér RBNZ A. Bollard, když prohlásil, že ekonomice a finančnímu systému hrozí nebezpečí, protože se předpokládá nárůst nákladů na financování bank.

Po noci divokých výkyvů si jednotná měna v průběhu asijské seance s úlevou užila chvilku konsolidace, v průběhu dopoledne se dokonce euro vrátilo ke značce 1.3750. Nicméně riziko poklesu stále přetrvává, což by mohl změnit snad jen nějaký naprosto úžasný vývoj mimo Evropu.

Včera bouřlivá situace vyústila v mohutný výprodej EUR poté, co se výnosy italských dluhopisů prolomením hranice 7 % zcela vymkly kontrole. Vyvolaly tak pochybnosti, zda bude Itálie schopna dostát svým dluhovým závazkům. Kromě toho skupina LCH Clearnet agresivně navýšila marže u italských dluhopisů, což v kombinaci s kolapsem koaličních vyjednávání v Řecku (ještě si na ně někdo vzpomene?) poslalo EUR oproti dolaru o 300 bodů níže.

ECB mezitím nadále odmítá roli věřitele poslední instance (alespoň podle nového prezidenta Maria Draghiho a odcházejícího ekonoma Jürgena Starka) a německý list Handelsblatt uvádí, že Německo a Francie zkoumají možnosti konceptu zmenšené eurozóny.

Z dalších událostí pak dopad výprodeje rizikových aktiv na GBP byl nižší navzdory slabé obchodní bilanci Velké Británie za září (deficit narostl z původních 8,6 mld. GBP na 9,8 mld. GBP), ačkoli měna zůstala relativně oslabená. EURCHF oslabil, protože SNB neoznámila žádnou novou „cílovou“ úroveň pro silný CHF, navzdory tomu, že paritu kupní síly vidí u tohoto páru v rozmezí 1,35-1,40.

Makrodat z USA bylo pomálu, velkoobchodní zásoby poklesly v září meziměsíčně o 0,1 %, nicméně tuto zprávu zcela převálcovala hrozba přicházející z Evropy. Wall Street zažil nejhorší obchodní den od poloviny srpna s propadem DJIA o 3,2 %, S&P o 3,67 % a Nasdaq o 3,88 %.

0 komentářů: