09 listopadu 2011

9.11. Výsledková sezona za třetí kvartál v USA opět předčila Evropu!

Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank

Aktuálně zveřejnilo výsledky zhruba 45 procent společností a stejně jako ve druhém čtvrtletí i nyní překonaly americké firmy své západoevropské kolegy. Díky nepříznivému vývoji a systematickému riziku v Evropě to není vůbec překvapivé, i když se zdá, že situace se mírně zlepšila.

V severní Americe téměř všechny sektory výší zisku na akcii (EPS) pozitivně překvapily, k čemuž se ještě přidal jejich silný růst. Obrat firem překvapil růstem zhruba o 2 procenta, vyjímkou byly defenzivní sektory jako telekomunikace a utility, které překvapily negativně. Všechny sektory vykázaly růst obratu, což může naznačovat, že firmy v USA na tom nejsou tak špatně, jak informují média.

Ani v západní Evropě nedopadly výsledky tak špatně, jak analytici očekávali. Většina sektorů včetně maloobchodních služeb a financí ziskem na akcii překvapila pozitivně, výsledky ohledně obratu byly smíšené. Zajímavé je, že Evropa dokázala ve všech sektorech zvýšit obrat, ale zisky vykazují v průměru 9 procentní pokles.

Poměr počtu negativních a pozitivních překvapení je také zajímavý (viz graf 3). Opět vidíme podobné výsledky, kdy USA překonávají západní Evropu. Při pohledu na všechny firmy, které reportovaly, je zřejmé, že v USA pozitivně překvapil dvojnásobný počet firem.

Co to znamená pro investory?
Zdá se, že i v tomto výsledkovém kole překonají firmy z USA své evropské partnery- Vykazují vyšší míru pozitivního překvapení stejně jako silýě růst zisků a rekordní úrovně obratu. Tyto úrovně obratu a zisků se však aktuálně v ocenění neodráží, protože investoři se nadále soustředí na nekončící dluhové strasti v ochromené Evropě.

0 komentářů: