07 září 2010

7.9. Zachrání Obama asijské oceláře?

Mads Kofoed, stratég trhu, Saxo Bank

Témata
Krátkodobě bude akciový index S&P500 i nadále testovat hranici 1130, zatímco v dlouhodobém výhledu očekáváme návrat na nižší hladiny.

S plánovanou zářijovou aukcí dluhopisů zemí eurozóny ve výši 80 mld. EUR, tedy dvakrát více než v srpnu, se dnes ráno opět dostávají do popředí obavy z evropských státních dluhů.

Co se děje?
Očekáváme, že evropské akciové trhy otevřou v zásadě bez výkyvu. Nicméně šuškanda o dalším balíčku z dílny Obama & spol. způsobila přes noc především u asijských ocelářů pohyb proti padajícímu trendu akciových trhů. Je tomu tak i přesto, že si všichni uvědomují, že další kolo stimulačních opatření sice krátkodobě povzbudí chuť k riziku, ovšem dlouhodobě od něj žádný velký přínos očekávat nelze. Hospodářské výsledky budou vzhledem ke slabým tržbám nadále pod tlakem a vyhlídky na jakékoli významnější růsty marží jsou velmi vzdálené.

Dnešní kalendář je opět poloprázdný, ale hrozba státních dluhů představuje dnes dopoledne značnou zátěž pro riziko. Jak Bank of Japan, tak australská RBA ponechaly úrokové sazby beze změny.

SITUACE NA TRHU
Členské státy eurozóny se v září připravují na další aukci dluhopisů v celkovém objemu zhruba 80 mld. EUR, což znovu vyneslo do popředí obavy z evropských státních dluhů. Tato částka je přibližně dvakrát vyšší než oněch 43 mld. ze srpnové aukce. Španělsko hodlá v zářijové aukci nabídnout 7 mld. oproti 3,5 mld. v srpnu.

Prezident USA Obama okupuje hlavní titulky s plánem své adminsitrativy vynaložit 168 mld. USD na různé programy na podporu ekonomiky. Zajímavé je, že cílem navrhovaného zvýšení daňových odpočtů na výzkum a vývoj ve výši 100 mld. USD má být mimo jiné udržení pracovních míst v USA, přičemž však Obamova administrativa údajně plánuje zároveň investici 50 mld. USD do infrastruktury, tedy silnic a železnic, což dnes ráno vedlo k růstu akcií asijských ocelářů.

Bank of Japan se omezila pouze na udržení nízkých úrokových sazeb, což spolu s všeobecným uchylováním k bezpečným měnám znamenalo posílení jenu. Protikandidát japonského premiéra, Ozawa, se pokoušel před jednáním banky na stávajícího premiéra Kana přes noc zatlačit, ale ve výsledku k žádnému kroku ze strany BoJ nedošlo. Úrokové sazby zůstaly nepřekvapivě na směšně nízké úrovni 0,10 %.

Pokud jde o další dění v Asii, australský dolar oslabil, a reagoval tak na chování Reserve Bank of Australia (RBA), která i přes příznivá ekonomická data ponechává úrokové sazby beze změny, a dále také na zprávy, že se labouristům podařilo udržet u moci, protože premiérka Gillardová si zajistila většinu jednoho křesla.

Opakované zvyšování sazeb (6) vedlo k vystřízlivění australského trhu s nemovitostmi, který byl jeden čas rozpálený téměř do běla. Otázkou zůstává, jestli je možné vyhnout se jeho kolapsu, a přestože konsensus zůstává v tomto ohledu optimistický, my se na celou věc díváme raději mnohem opatrněji. Přes noc zveřejněný AiG index výkonnosti ve stavebnictví ukazuje, že v Austrálii došlo ve stavebnictví ke strmému propadu.

0 komentářů: