08 září 2010

8.9. Řecko bylo výjimečný případ… nebo ne?!

Mads Kofoed, stratég trhů, Saxo Bank

Trhy budou i nadále bedlivě sledovat evropské banky a jejich problémy s rozvahami souvisejícími s držením evropských státních dluhopisů. Žádné nové zprávy v tomto ohledu prozatím nejsou, ale pokud by některá z nadcházejících aukcí evropských státních dluhopisů měla být neúspěšná, toto téma se opět dostane na pořad dne.

Co se děje?
Očekáváme, že v souvislosti s nově vyvolanými obavami o vývoj evropských státních dluhů otevřou evropské trhy dnes ráno o 0,5 % níže. Toto stále se vracející téma oživil článek zveřejněný ve včerejším vydání deníku Wall Street Journal; zajímavé ale je, že článek přitom neobsahuje žádné nové informace.

Ohledně výsledků zátěžových testů jsme byli skeptičtí od samého počátku a tento náš názor jsme také mnohokrát prezentovali. Hmatatelná fakta, která v té době poskytla banka Goldman Sachs, také uváděla, že v zátěžových testech neprošlo 39 z celkem 91 finančních institucí, jejichž finanční situace byla zkoumána, nikoli tedy pouhých sedm.

Kdykoli krize státních dluhů zvedne svoji ošklivou hlavu, trhy na to reagují rychlým výprodejem rizika, což jim nemůžeme nijak zazlívat. Zátěžové testy – a zdůrazňovali jsme to již mnohokrát – jsou naprosto bezcenné a vzhledem k níže uváděným všeobecným očekáváním trhu ohledně eurozóny je jenom otázkou času, než se celé téma stane natolik závažným problémem, že už ho několik údajů o „lepším než očekávaném“ vývoji amerických makroekonomických ukazatelů nebude schopno zvrátit.

Situace na trhu
Včerejší německé podnikové objednávky neudělaly velký dojem, když v červenci meziměsíčně poklesly o 2,2 %. Končí tím německé oživení, nebo jde jen o menší zaškobrtnutí na cestě? Ačkoli si nemyslíme, že německý rozjetý vlak úplně zpomalí, nemůže už táhnout hospodářství eurozóny sám. Nezapomeňme, že eurozóna je největším vývozním trhem Německa a že v rámci eurozóny oslabení eura německým vývozcům nijak nepomůže. Namísto toho se musí zvýšit poptávka spotřebitelů z ostatních zemí eurozóny, což nebude jednoduché vzhledem k tomu, že se potýkají se směsicí úsporných opatření, vysoké nezaměstnaností a zadlužení.

Dnes nám bude k dispozici další údaj z Německa, a to průmyslová výroba, u níž se podle konsensu očekává meziměsíční nárůst o 1 %. Podnikové objednávky obecně předcházejí výrobu o 2-4 měsíce, takže soudě dle včerejší zprávy o podnikových objednávkách, která přinesla zklamání, by se v následujících měsících rychlost výroby měla zpomalit.

Očekává se, že po dalším měsíci, který proběhl většinou ve znamení dobrých hospodářských výsledků, zvýší Bank of Canada v souladu s konsensem svoji hlavní sazbu o 25 bazických bodů na 1,00 %.

Analytici nejsou v očekávání zvýšení sazeb jednotní a každý čtvrtý namísto zvýšení očekává, že sazby zůstanou beze změny. Pokud jde o údaj o počtech stavebních povolení, který by měl být zveřejněn ve stejnou dobu jako bankovní sazby BoC, v tomto případě se očekává pokles, ovšem tento ukazatel vykazuje tendenci k vysoké meziměsíční volatilitě.

Japonsko zveřejnilo v průběhu nočního obchodování celou řadu dat a JPY vůči USD posílil přibližně o 0,5 %. Pozitivní sentiment trhu vůči JPY ještě posílila aukce 30letých dluhopisů v celkovém objemu 599,6 mld.

JPY s průměrným výnosem 1,991 %. Zakázky ve strojírenství v červenci vzrostly o 8,8 % a také obchodní bilance se zlepšila a oba tyto faktory v tomto čtvrtletí pozitivně ovlivňují HDP. Vzhledem k tomu, jak silnou pozici si JPY v posledních čtvrtletích držel, jsou údaje o obchodní bilanci za poslední čtvrtletí povzbudivé, i když ani to nezabránilo japonskému ministrovi financí Y. Nodovi, aby si opět nestěžoval na přílišnou sílu jenu.

0 komentářů: