24 března 2011

Aj aj, euro

John J. Hardy, FX Consultant, Saxo Bank


Poté, co včera vzala za své pozitivní očekávání od summitu EU, a poté, co portugalský parlament zamítl vládní návrh rozpočtu, zůstává euro na slabší straně hřiště. Pokud jde o další měny, výrazně posiluje NZD. Na druhé straně švýcarský frank je tak slabý, že mu nestačí ani otloukané euro. Co se děje?

Aj aj, euro

Včera jsme z pohledu eura byli svědky dvou velmi negativních událostí – tou nejdůležitější jsou zklamaná očekávání v souvislosti s víkendovým summitem EU, jak o tom hovoříme ve včerejším večerním FX video updatu. Přečtěte si také včerejší Steenovu kroniku, která předkládá podrobný pohled na problémy, které stojí před eurem, a na očekávání ohledně záchranného fondu. Portugalský parlament nepřijal vládní návrh rozpočtu a premiér Socrates včera večer na svou funkci rezignoval. Portugalsko je dalším čekajícím ve frontě na záchranný balíček, kdo o něm ale bude vyjednávat, když vláda padla? Po nedávném všeobecném uklidnění situace kolem eura v domnění, že po bruselském summitu z 11. března budou přijata nová důležitá opatření, nyní náhle převládá nejistota. To je pro euro negativní zpráva a Trichetovy hrozby v podobě zvýšení úrokových sazeb se s největší pravděpodobností nevyplní – i když trh svá očekávání dosud příliš nezměnil. Může ale Trichet opravdu na příštím, popř. i následujícím zasedání ECB zvyšovat sazby, když neexistuje žádný plán na úpravu záchranného mechanismu EU? V tomto směru je situace velmi nejasná.

Graf: EURUSD

Teď když je zřejmé, že horní hranice pásma, které bylo stanoveno již loni v listopadu, nedávnému útoku odolala, je u EURUSD příštím zjevným cílem ve směru dolů úroveň 1,4000. Aby došlo k prolomení hranice 1,4000, bude muset dojít k určitému zmírnění velmi robustních očekávání od ECB (zvýšení sazeb přibližně o 120 bazických bodů v průběhu příštích 12 měsíců) a musí se potvrdit, že víkendový summit EU nepřinese žádný pokrok v jednání o EFSF nebo jiné známky pokroku při řešení problémů se zadlužením v zemích PIGS.

NZD posiluje

Novozélandské fundamenty po druhém zemětřesení v Christchurch na konci února z hlediska očekávaných úrokových sazeb prudce poklesly – oprávněně, jak se ukázalo, protože RBNZ při první příležitosti sazby rychle snížila o 50 bazických bodů – dospěla zjevně k zajímavému poznání, že celkový obraz NZD nespočívá jen v úrokových sazbách, ale také v možném přílivu kapitálu v podobě pojistného plnění na úhradu škod (zmiňuje se o tom zpráva o běžném účtu za 3. čtvrtletí, jehož bilance byla včera výrazně revidována směrem nahoru, pravděpodobně v očekávání silného přílivu pojistného plnění v souvislosti s prvním mnohem méně ničivým zemětřesením z minulého září). Včera jsme toto téma zmínili v našem komentáři, a jak se zdá, trh to vzal přes noc v potaz. Zatímco USD přes noc takřka paušálně o něco posílil, NZDUSD se nachází o něco výše a novozélandský dolar v ostatních měnových párech přes noc také posílil. AUDNZD přes noc spadl o sto bodů a EURNZD po záplavě špatných zpráv z eurozóny z včerejšího odpoledne jednoznačně oslabuje.

Graf: AUDNZD

AUDNZD se vrací k dolní hranici stávajícího pásma, které se vytvořilo po zemětřesení 22. února, jenž způsobilo rozsáhlé škody v novozélandském městě Christchurch. Spready úrokových sazeb se v posledních dnech o něco zúžily ve prospěch NZD, jakkoli se obchodníci s AUD momentálně zdají být pohlceni investicemi do drahých kovů, což poskytlo AUD v poslední době ve většině měnových párů podporu.

Výhled

Člověku to nedá, aby se nezamyslel, jestli německé údaje konečně klopýtnou po řadě měsíců vykazujících neuvěřitelný nárůst v různých indexech nákupních manažerů a zejména v průzkumu IFO. Dnes mají být zveřejněny předběžné březnové údaje o PMI ve zpracovatelském průmyslu a službách v Německu i celé eurozóně, jakož i výsledky průzkumu IFO (který v posledních měsících zaznamenával jeden rekord za druhým za celou svoji 20letou historii).

O něco později budou zveřejněny americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za únor. Po velice slabém čísle za leden potřebují výraznou vzpruhu. Tento ukazatel má tendenci vracet se meziměsíčně k normálu. Na pořadu dne je také týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který se těší zlepšujícímu se trendu, kdy se čtyřtýdenní průměr pohybuje pod 400 000.

Vypadá to, že švýcarský frank je nějak slabý v kolenou, uvážíme-li, že po něm nebyla žádná poptávka dokonce ani oproti velice slabému euru po včerejší záplavě špatných zpráv z eurozóny. Svoji roli mohl sehrát i včerejší odraz chuti k riziku ode dna v americké akciové seanci, je to ale výrazná známka slabosti, která stojí za pozornost. Jedním zajímavým vnitroevropským měnovým párem s CHF je také GBPCHF, protože, jak se zdá, CHF nedokáže s eurem udržet tempo, když euro usiluje o zachování své síly vůči GBP. V nedávných dnech se na pozadí japonského tsunami stal CHF předmětem poptávky coby bezpečná měna, nicméně tato poptávka se patrně začíná vytrácet.

Graf: GBPCHF

GBPCHF se po prudkém poklesu vyvolaném japonským tsunami před téměř dvěma týdny ostře odrazil vzhůru. Věnujte pozornost vystoupení hlavního ekonoma BoE S. Dalea. Spencer Dale byl tím rebelem, který na zasedání BoE 10. března usiloval o zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Člen bankovní rady SNB Jean-Pierre Danthine také vystoupí později během dne.

http://www.saxobank.cz/

0 komentářů: