12 ledna 2011

Aktuální dění na devizových trzích: EUR se ustálilo, ale ve volatilním pásmu. Stop příkazy číhají těsně před ním.

Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets
AUD trpí, jelikož člen rady RBA předpovídá 1 % dopad záplav v Queenslandu na HDP
Komentáře k dění na trhu:
EUR se přes noc obchodovalo v poměrně poklidné atmosféře, i když vzhledem k parametrům asijského pásma byla patrná jistá rozkolísanost. Téměř prázdný kalendář způsobil, že pozornost se soustředila na periferii EU a hladký průběh portugalské „aukce“ (bezpochyby za přispění ECB). K posílení EUR přispěla i další odmítnutí nutnosti záchranného balíčku, i když pohyb nad psychologickou hranici 1,30 se prozatím stále ukazuje jako nereálný.
Některá pozdější data z USA přispěla k prosazení mírně býčího sentimentu u USD, jelikož velkoobchodní zásoby vykázaly překvapivý pokles (0,2 % oproti očekávanému 1,0 %), i když jej poněkud zmírnilo snížení optimismu malých podniků, zatímco počet volných míst v USA se v listopadu znovu propadl těsně pod 3,25 milionu. Aukce tříletých amerických dluhopisů se těšila slušnému zájmu. Výnosy se pohybovaly téměř jeden bazický bod pod očekáváními při poměru poptávky (bid-cover ratio) na úrovni solidních 3,06. Dluhopisové trhy byly po aukci rozkolísané, ale vzhledem k výsledku aukce se přiklonily na slabou stranu. Wall Street zaznamenala ke konci obchodování výprodej, ale i přesto skončila v černých číslech a téměř tak vymazala ztráty z posledních tří dnů obchodování.
AUD odstartoval asijskou seanci oslabením, když člen bankovní rady RBA W. McKibbin vyčíslil dopad záplav v Queenslandu. Konstatoval, že záplavy by mohly vést až k jednoprocentnímu snížení růstu HDP, což AUD srazilo na měsíční minimum 0,9806, než začalo docházet k uzavírání krátkých pozic. Pokles se zastavil až po zveřejnění nad očekávání dobrého listopadového 2,5% růstu v oblasti půjček na bydlení v Austrálii. Tomuto vývoji pravděpodobně pomohlo i posílení EUR, které překonalo úroveň 1,30. Cílem tohoto vzestupu jsou stop příkazy nacházející se údajně nad hranicí 1,3020. Dosud zůstávají nedotčeny, zdá se však, že jejich aktivace je pouze otázkou času.
Co se týče Číny, Americká obchodní komora pokračuje v boji proti legislativě, jejímž účelem je sankcionovat Čínu za její měnovou politiku. Prezident obchodní komory Thomas Donohue vyzval USA, aby nenutily Čínu rychle a výrazně posílit jüan, neboť takový přístup by byl škodlivý pro obě strany. Vyjádřil názor, že pokud budou USA trvat na revalvaci jüanu, pak Čína jednoduše sníží ceny a vyhlášení obchodní války Číně není zrovna ta správná cesta do budoucna.
Před dvoudenním zasedáním Bank of England (prohlášení zítra) může Výbor pro měnovou politiku hledat drobnou útěchu v dnes ráno zveřejněném monitoru maloobchodních cen BRC. Velké slevy od maloobchodníků pomáhaly držet pod pokličkou inflaci, a to pod úrovní říjnových 2,2 %, zatímco index cen potravin se držel stabilně na 4 %.
Pokud jde o evropské obchodování, pozornost se soustředí na údaje o obchodní bilanci ve Velké Británii a průmyslovou výrobu v eurozóně. Severní Amerika se zatím soustředí na index cen nových domů v Kanadě a index cen dovozců v USA. O Číně bude mluvit i americký ministr financí Timothy Geithner.

0 komentářů: