13 ledna 2011

FX Update: Údaje o australské zaměstnanosti poprvé v roce zklamaly

www.saxobank.cz
AUD stále ještě musí prolomit jednu stranu dosud obchodovaného pásma
Komentáře k dění na trhu:
EUR přes noc zaznamenalo další fázi uzavírání krátkých pozic, neboť příznivé výsledky aukce portugalských dluhopisů, solidní německý HDP a údaje o průmyslové výrobě eurozóny následně poslaly trhy nahoru a způsobily aktivaci velkého množství stop-lossů. K posilování EUR ještě přispěly komentáře německého ministra financí W. Schaeubleho, který prohlásil, že země eurozóny pracují na střednědobém řešení dluhové krize eurozóny. Obchodní aktivita se však netýkala jenom EUR, protože americký dolar plošně oslaboval, což poslalo USD index dolů na týdenní minima. GBP se setkala se silnou poptávkou i přes příšerné výsledky obchodní bilance a dokonce i obležený AUD si našel jistou opožděnou podporu před zveřejněním dnešní zprávy o zaměstnanosti (viz níže).
Kanadský ministr financí J. Flaherty uvedl, že nedávné posilování CAD je odrazem kanadské rozpočtové stability a je nepravděpodobné, že by se CAD vrátil na podhodnocené úrovně. K posilování CAD přispěly také rostoucí ceny ropy, která se poprvé od října 2008 dostala přes hodnotu 92 USD za barel. Zveřejněná americká data nijak výrazně zajímavá nebyla – týdenní počet žádostí o hypotéku zůstal beze změny, zatímco prosincové ceny dovozů oproti předchozímu měsíci mírně poklesly. Wall Street prožívala silný den, jehož hlavním tahounem byl finanční sektor povzbuzený zmírněnými obavami ohledně dluhů zemí EU.
Nejdůležitější událostí v průběhu asijské seance bylo zveřejnění australských dat týkajících se prosincové zaměstnanosti, která poprvé od února 2010 přinesla zklamání. Austrálii se v tomto měsíci podařilo vytvořit pouhých 2 300 pracovních míst a naštěstí se většinou jednalo o zaměstnání na plný úvazek, ovšem i tak je to výrazně pod trhem očekávánými 25 tis. a listopadovým masivním nárůstem o 54,6 tis. Vzhledem k téměř 500 tis. pracovních míst vytvořených za posledních 15 měsíců byla určitá korekce patrně nevyhnutelná. Míra nezaměstnanosti klesla z předchozích 5,2 % na 5,0 % a předčila očekávání na úrovni 5,1 %; to se dá nicméně vysvětlit nižší mírou účasti na trhu práce, jež spadla z předchozí revidované hodnoty 66 % na 65,8 %. AUD byl po rozporuplných zveřejněných údajích pochopitelně volatilní a obchodování se do konce asijské seance nepodařilo nabrat jasný směr.
V Asii si dnes dále zaslouží pozornost dnešní kurz USDCNY, ke kterému přistoupila čínská centrální banka (PBoC). S ohledem na pád dolaru přes noc se USDCNY usadil na úrovni 6,5997, což je nejníže od přehodnocení kursu v červenci 2005, a toto snížení přichází vhodně načasováno před návštěvou čínského prezidenta Hua v USA ve dnech 19.-21. ledna. Bank of Korea zvýšila sazby o 25 bazických bodů na 2,75 %, což vzhledem k jejím prvním „dětským krůčkům“ ke zmírnění inflace (citace guvernéra BoK Kima Choong-sooa) trhy překvapilo. Jde o krok, který bude mít podle našeho názoru odezvu ve většině asijských ekonomik. Povšimněte si také, že Thajsko včera zvedlo sazby o 25 bazických bodů.
Evropa se zaměří na německé velkoobchodní ceny, švédský index spotřebitelských cen a britskou průmyslovou výrobu, zatímco aukce španělských a italských dluhopisů budou dalším významným testem podpory EUR. BoE a ECB budou oznamovat výši sazeb a na trzích se proslýchá, že BoE možná sazby zvedne (bezpochyby kvůli stále vysokému indexu spotřebitelských cen). Kalendář severoamerické obchodní seance překypuje událostmi – očekáváme kanadskou obchodní bilanci, americké týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, index výrobních cen a obchodní bilanci.

0 komentářů: