04 října 2010

Dávejte pozor na americké podnikové objednávky a rozjednané prodeje domů.

Co se děje?
Očekáváme, že evropské trhy dnes ráno budou otvírat víceméně beze změny, na základě toho, že páteční obchodování v USA uzavíralo výše, zatímco futures se přes noc obchodovaly níže. Čísla, která dnes budou hýbat trhem, přijdou z USA – rozjednané prodeje domů a podnikové objednávky. Očekáváme v souladu s konsenzem mírný meziměsíční pokles v podnikových objednávkách a u rozjednaných prodejů domů . Příliš pohybu na trhu následkem tohoto neočekáváme (mělo by to být již započítáno). Pozornost by měla být věnována reakci trhu na zprávu, že analytici provádějící výpočty zdola nahoru nyní konečně začínají revidovat své prognózy výnosů na rok 2011 směrem dolů. Již jsme říkali, že tento proces by teď měl pokračovat již nějakou dobu a nyní se konečně rozjíždí. V krátkodobém hledisku to ale nebude mít velký dopad, protože výsledková sezóna již brzy začne. Pokud ale první dva týdny výsledkové sezóny dopadnou velmi slabě, urychlí to negativní dopad na akciové trhy a měli byste očekávat jasný výprodej. Výsledková sezóna začíná 7. října s výsledky společnosti Alcoa.

Trhy v přehledu
Sledujte dnes rozjednané prodeje domů, abyste získali obrázek o stávajícím prodeji domů. Rozjednané prodeje domů jsou solidním ukazatelem pro stávající prodeje domů, neboť zaznamenávají stejnou věc, ale v různých fázích procesu prodeje.

Dnes budou také uveřejněny podnikové objednávky z USA. Očekáváme, že za srpen vykážou pokles o 0,4 %, vzhledem k 1,3% poklesu v objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Objednávky zboží krátkodobé spotřeby by ale podle očekávání měly meziměsíčně vzrůst, proto my, i konsenzus, čekáme v objednávkách jen malý pokles.
Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM klesl v souladu s očekáváním na 54,4, což naznačuje, že zpracovatelský sektor v USA stále roste, i když pomalejším tempem. Na detailech ale záleží, a proto se na tuto zprávu podíváme podrobněji. Za prvé, index nových objednávek prudce klesl z 53,1 na pouhých 51,1 (ještě před čtyřmi měsíci byl na úrovni 65,7), což pro výrobu v nadcházejících měsících nevěstí nic dobrého.

Za druhé, diferenciál nových objednávek k zásobám se i nadále zhoršuje a poprvé za posledních 19 měsíců momentálně dosahuje záporné hodnoty (-5), což naznačuje, že zásoby již nebudou ekonomice pomáhat, ale naopak ji začnou zanedlouho brzdit.

Index ISM v průmyslu byl na průměrné až slabé hodnotě a pozitivní zprávy pro dnešní den mohly přinést jen údaje o příjmech a výdajích. Pozitivní skutečně byly, ale jen na první pohled. Nejenže spotřeba v souladu s očekáváními stoupla meziměsíčně o 0,4 %, ale 0,5% nárůst příjmů dokonce překonal očekávání (oček.: 0,1 %). Díky tomu úroveň úspor stoupla z 5,7 % na 5,8 %. Avšak většina z těchto nových příjmů pochází ve skutečnosti od americké vlády, která k celkovému nárůstu ve výši 0,5 % přispěla transferovými platbami odpovídajícími 0,3 procentního bodu. Čili do vyšších úspor se přelilo deficitní utrácení federální vlády USA! S ohledem na inflaci jak příjmy, tak i výdaje vzrostly v srpnu o 0,2 %. Jinými slovy bez transferových plateb by změna disponibilního důchodu očištěná o inflaci byla naopak negativní.

A tak jedinou zprávou, která by při slabých výsledcích ISM ve zpracovatelském sektoru a údajích o příjmech a výdajích obyvatel mohla přinést něco pozitivního, byl týdenní předstihový ukazatel ECRI. Ten stoupl z úrovně předchozího týdne 122,1 na 122,5 a meziroční pokles je teď „pouze“ 7,8 % (ještě před třemi týdny dosahoval meziroční pokles více než 10 %).

Akcie: pohled zblízka
Jak jsme již delší dobu předpovídali, analytici začínají konečně revidovat očekávané zisky firem v roce 2011 směrem dolů. Avšak na rozdíl od obvyklého vývoje, který následuje po zveřejnění těchto prognóz, tentokrát nebudou mít téměř žádný dopad, protože se blíží začátek výsledkové sezóny. Očekáváme, že tato výsledková sezóna bude ve znamení silných až průměrných zisků, což může krátkodobě nasměrovat akcie vzhůru, ještě než nastane nutná korekce vzhledem k makroekonomické realitě. Po čtvrtletích chabého ekonomického růstu je možnost 15% růstu zisků při slabých tržbách a kulminujících maržích zřetelně založena na nadějích a nikoli na faktech. Čekejte, že do zveřejnění prvních výsledků budou trhy obchodovat v rámci pásem, a s velkou opatrností určujte směřování akciových trhů, než uběhne první týden výsledkové sezóny. Tehdy už byste měli mít dostatek dat pro informované rozhodnutí.

0 komentářů: