08 října 2010

Mírný odraz dolaru před zveřejněním počtu pracovních míst mimo zemědělství a zasedání MMF/ schůzkou ministrů financí zemí G7

Dolar dnes v noci zažil další volatilní seanci, když na začátku obchodování pokračoval rychle dolů, avšak později prudce změnil směr a zakončil obchodování na úrovních vyšších než na začátku. Šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet varoval před nadměrnou volatilitou směnných kursů, zatímco dva členové Fedu, R. Fisher a T. Hoenig, ustoupili od ještě nedávné holubičí rétoriky o druhém kvantitativním uvolňování. Otázkou zůstává, zda jde o pouhé vybírání zisků/snižování pozic před zveřejněním počtu pracovních míst mimo zemědělství dnes večer, nebo začátek delšího vzestupu dolaru …

Bank of England si stála na své cílové hodnotě kvantitativního uvolňování a vzhledem k tomu, že trh je na druhou fázi kvantitativního uvolňování celkově připraven, libra opět přesáhla klíčovou úroveň 1,60, třebaže jen dočasně. ECB se také přidržela své dosavadní rétoriky, podle níž jsou sazby odpovídající, i když trochu uvolněné, inflační rizika mírně vzrůstají a výhled dalšího růstu je mírně oslabený. V důsledku toho po překonání uváděných bariér týkajících se opcí EUR dosáhlo až na příčku 1,40. Po pozitivních údajích o zaměstnanosti vystoupal AUD na rekordní maximum 0,9916 (je to pro všechny dost blízko parity?), načež spolu s dolarem opět poklesl. BoJ dala zelenou všem, kdo očekávali pád USDJPY na nová minima, když oznámila, že nebude oslabovat JPY jako nástroj zvyšování konkurenceschopnosti Japonska, ale pouze jako prostředek zastavení „nadměrných“ pohybů na trhu. Jde o pouhé smířlivé řeči před zasedáním MMF/G7? USDJPY následně poklesl na nová 15letá minima.

Pokud jde o zveřejňovaná data, počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl o něco málo lepší, než se očekávalo – 445 tis. namísto 455 tis. – a v tomto ohledu tedy došlo ve srovnání se 456 tis. z minulého týdne ke zlepšení, ovšem počet již registrovaných žádostí vzrostl ze 4 457 tis. z minulého týdne na současných 4 462 tis. Wall Street poklesla, neboť se na ní projevilo oslabení komodit způsobené zotavením amerického dolaru.

Asie dnes žádná obzvlášť důležitá data neočekává a všechny oči zůstávají upřeny na dnes zveřejňovaný americký počet pracovních míst mimo zemědělství (NFP) a také na dnešní zasedání MMF a schůzku ministrů financí zemí G7, které se budou konat ve Washingtonu. Čínské trhy po týdenní přestávce opět obchodovaly a PBoC fixovala kurz USDCNY na 6,6830 (nové minimum, které je přibližně o 0,27 % nižší než předchozí fixace, i když je třeba vzít na vědomí, že USD index mezitím za toto období poklesl o 1,6 %).

Když v polovině dopoledne agentura Moody’s oznámila, že zvažuje možné přehodnocení ratingu Číny, byli bychom očekávali horečný nárůst chuti k riziku, ovšem měnové trhy zareagovaly bohužel rezervovaně.

V Evropě v průběhu dneška očekáváme ještě údaje o švýcarské nezaměstnanosti, obchodní bilanci Německa, švédskou průmyslovou výrobu a britský index cen výrobců. Před zveřejněním počtu pracovních míst v USA nás také čekají ještě údaje o kanadské nezaměstnanosti a započaté výstavbě následované podnikatelským výhledem BoC. Dnešní dávku dat uzavřou velkoobchodní zásoby v USA.

0 komentářů: