29 března 2011

Japonská nezaměstnanost poklesla na dvouleté minimum

29.03.2011, Autor: Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets, www.saxobank.cz


Měny v Asii ovšem zůstávají uvězněny v úzkých pásmech.

Komentáře k dění na trhu:

V průběhu asijského obchodování se měny ve srovnání s úrovněmi, na kterých uzavírala newyorská burza, posunuly mírně dolů, ovšem aktivita zůstávala v průběhu celé seance relativně utlumená. Ještě před zahájením obchodování se zástupce Fedu D. Lockhart připojil k dalším představitelům Fedu s prohlášením, že by mělo být umožněno, aby program na výkup dluhopisů doběhl do svého plánovaného konce v červnu letošního roku, protože oživení pravděpodobně není dostatečně silné na to, aby přežilo bez pomoci ve formě uvolněné monetární politiky. Pokud jde o zveřejněná data, vše se točilo okolo Japonska, které zaznamenalo pokles míry nezaměstnanosti na 2leté minimum ve výši 4,6 % (oproti očekávaným 4,9 %), ovšem v únoru vykázalo také meziroční pokles ve výdajích domácností o 0,2 %. Později byly zveřejněny také údaje o japonských maloobchodních tržbách, které o něco málo překonaly očekávání podobně jako ukazatel spotřebitelské důvěry malých podniků. Tato data však nestačila na to, aby měnovým trhům poskytla výraznější impuls, a tak jsme byli svědky obchodování ve velmi úzkých pásmech, jaké tu již dlouho nebylo.

Noční obchodování přineslo smíšené výsledky, přičemž EUR posílilo v reakci na jestřábí komentáře J. C. Tricheta z Evropské centrální banky a na druhém konci spektra GBP zase oslabila po víkendových komentářích A. Posena z Bank of England. Trichet prohlásil, že míry inflace jsou „trvale nad“ cílem ECB a možnost zvýšení úrokových sazeb při zasedání ECB plánovaného na příští měsíc stáhla EURUSD pod úroveň 1,41. Na druhou stranu se GBPUSD na pozadí zvěstí o údajných tocích GBPAUD (ať už v podobě pojistného plnění za škody způsobené povodněmi nebo, což je ještě více přitažené za vlasy, kvůli šeptandě, že nějaká britská banka koupí nějakou australskou banku) nepodařilo udržet na hladině 1,60, zatímco AUDUSD dokázal prolomit hranici 1,03. Tento pohyb však nebyl udržitelný a vybírání zisků v AUD další tvorbu zisků omezilo.

Co se týká údajů z USA, rozjednané prodeje domů dopadly v únoru lépe, než se čekalo, když oproti nulovému očekávání dosáhly 2,1% meziměsíčního nárůstu. Osobní spotřeba vzrostla oproti očekávaným 0,5 % o 0,7 % a revidovala 0,3% měsíční zisk. Nebyla však nouze ani o zklamání, když osobní příjmy nestouply obdobnou rychlostí a připsaly si k dobru meziměsíčně pouze 0,3 % a index výrobní aktivity dallaského Fedu také oslabil z posledně uváděných 17,5 na 11,5. Na Wall Streetu se obchodovaly velice malé objemy a obchodování se všeobecně postupně uzavíralo na nižší úrovni.

Když se obrátíme do Evropy, pozornost se přesouvá na německou důvěru spotřebitelů, švýcarskou spotřebu a březnové údaje o CPI z různých německých spolkových zemí. Velká Británie zveřejní konečná data ohledně HDP za čtvrté čtvrtletí (oproti předchozím odhadům se nečeká žádná změna) následovaná údaji o spotřebitelských úvěrech, běžném účtu platební bilance a peněžní zásobě. V průběhu americké obchodní seance nás čeká index cen domů CaseShiller/S&P a důvěra spotřebitelů. Věnujte pozornost vystoupením představitelů různých centrálních bank, mezi něž patří např. J. Bullard z Fedu, Y. Mersch z ECB a M. Weale z BoE.

Více informací najdete na http://www.saxobank.cz/

0 komentářů: